قاهره: تدارکات لازم برای فعال کردن خط لوله گاز به لبنان تا چند هفته آینده نهایی می شود

وزیر نفت و معادن مصر خبر داد که تدارکات لازم برای فعال كردن پروژه خط لوله گاز از مصر به لبنان تا چند هفته آینده به اتمام می‌رسد.

میدل ایست نیوز: وزیر نفت و معادن مصر خبر داد که تدارکات لازم برای فعال كردن پروژه خط لوله گاز از مصر به لبنان تا چند هفته آینده به اتمام می‌رسد.

طارق الملا، وزیر نفت و معادن مصر، که امروز در قاهره میزبان ولید فیاض، وزیر انرژی لبنان، بود روند اجرای این پروژه را بررسی کرد.

او در کنفرانس مطبوعاتی مشترک پس از این دیدار گفت که مذاکرات ثمربخشی با طرف لبنانی داشته که شامل همه مسائل فنی و تجاری و قراردادی و سازوکار واردات و نیز جدول زمانی اجرای پروژه و هماهنگی‌های لازم با اردن و سوریه می‌شود.

وزیر انرژی لبنان نیز گفت که مذاکراتش در قاهره موفق بوده و سازوکار تسریع در روند اجرای پروژه را بررسی کرده است.

خط لوله گاز مصر به لبنان که از آن به خط لوله گاز عربی یاد می‌شود قرار است در سه فاز اجرا شود که فاز اول آن از شهر عریش در شبه جزیره سینا به بندر عقبه اردن به طول 265 کیلومتر، فاز دوم آن از بندر عقبه به منطقه رحاب در شمال اردن به طول 393 کیلومتر و مرحله سوم آن از رحاب تا مرز اردن و سوریه به طول 30 کیلومتر است که در سال 2008 به بهره‌برداری رسیده است.

این خط لوله همچنین از اردن به حمص نیز کشیده شده و در سال 2011 ارسال گاز توسط آن از مصر به لبنان انجام شد اما تحولاتی که پس از آن در منطقه رخ داد موجب توقف بهره‌برداری از این پروژه شد.

مصر و اردن و سوریه و لبنان امیدوارند که این خط لوله دوباره فعال شود تا لبنان به سوخت لازم برای راه‌اندازی نیروگاه‌های خود دست یابد.

 

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
اسپوتنیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا