سید عمار الحکیم: در انتخابات همه را غافلگیر می کنیم/ الحشد الشعبی ضرورتی استراتژیک است

رهبر جریان حکمت ملی عراق و ائتلاف «قوی الدولة الوطنیه» در مصاحبه ای گفت ائتلافش در انتخابات آتی عراق همه را غافلگیر خواهد کرد و اشاره کرد که الحشد الشعبی ضرورتی استراتژیک برای کشور است و عراق هیچگاه روابط خود با اسرائیل را عادی سازی نخواهد کرد.

میدل ایست نیوز: «سید عمار الحکیم»، رهبر جریان حکمت ملی عراق و ائتلاف «قوی الدولة الوطنیه» در مصاحبه ای گفت ائتلافش در انتخابات آتی عراق همه را غافلگیر خواهد کرد و اشاره کرد که الحشد الشعبی ضرورتی استراتژیک برای کشور است و عراق هیچگاه روابط خود با اسرائیل را عادی سازی نخواهد کرد.

الحکیم با اشاره به اینکه تظاهرات اکتبر، مطالبات مهمی از جمله این انتخابات را که خواسته ملت و جوانان بوده و مورد حمایت مرجعیت و حمایت سیاسی و بین المللی قرار گرفته، محقق کرده است، تاکید کرد که باید از این فرصت برای مشارکت گسترده و موثر و آگاهانه استفاده کرد.

وی اشاره کرد که عدم مشارکت در انتخابات به این معناست که شرکت کنندگان اراده خود را بر همگان تحمیل کنند و نخستین شرکت کنندگان، طرفداران نیروهای سیاسی هستند، در نتیجه هر کس از عملکرد سیاسی ناراضی و معتقد است این سیاسیون ناشایست هستند، باید بیاید و رای خود را بیان کند و به آنکه مناسب می بیند رای دهد.

رهبر جریان حکمت ملی عراق گفت به نظر او به دلیل پختگی جوانان و حسن ظن بالای آنها به مرجعیت عالی دینی، مشارکت در انتخابات پایین نخواهد بود، چرا که مرجعیت به مشارکت گسترده و آگاهانه فراخوانده است و بسیاری به این درخواست پاسخ خواهند داد.

رهبر ائتلاف «قوی الدولة الوطنیة»، در ادامه تصریح کرد که ائتلافش سلاحی حمل نکرده و از تظاهرات اکتبر و مطالبات به حقش از ابتدا دفاع کرده است و خواستار پیگرد عاملان شهادت تظاهرات کنندگان شده و تلاش های بسیاری برای آزادی دستگیر و ربوده شدگان کرده است.

الحکیم بیان کرد که این ائتلاف هیچ گروه مسلحی ندارد و اولویت آن این است که کشوری قوی بسازد چرا که کشور قوی، قادر است همه مشکلات خدماتی و امنیتی را حل کند و فساد را از بین ببرد.

وی با اشاره به اینکه هیچ کس نمی تواند خطر پول سیاسی، سلاح بی ضابطه و مداخلات خارجی در انتخابات را انکار کند، گفت که به همین دلیل این سه موضوع در بیانیه مرجعیت عالی دینی برای انتخابات آمده بود و ایشان نسبت به این مسائل هشدار داده بود.

الحکیم درباره الحشد الشعبی اظهار داشت که الحشد به عنوان یک نهاد، ضرورتی استراتژیک در سیستم دفاع ملی عراق همانند ارتش، پلیس و پیشمرگه است، و هرکس از ارزش آن می کاهد، واقعیت الحشد، نقش آن در گذشته و در چالش های آتی را نادیده می گیرد.

وی با اشاره به اینکه ائتلاف قوی الدولة الوطنیه هیچ حضوری در الحشد الشعبی ندارد، گفت که الحشد الشعبی ضرورتی استراتژیک است و ارتباطش باید با دفتر فرمانده کل نیروهای مسلح تنظیم شود و ارتباط آن با نیروهای سیاسی قطع شود.

الحکیم تاکید کرد که موافق باقی ماندن الحشد الشعبی به عنوان یک سازمان مستقل است و آن را ضرورتی استراتژیک و ملی برای عراق می داند و تاکید کرد که او نخستین کسی بود که مخالفت خود با انحلال الحشد الشعبی یا ادغام آن در سایر نهادهای امنیتی را اعلام و تاکید کرد که الحشد الشعبی باید نهادینه شود و به دور از مداخلات سیاسی باشد.

وی با آرزوی موفقیت برای همگان، اشاره کرد که از همه نامزدها برای نخست وزیری عراق استقبال می کند و اعلام کرد که هیچ کس را وتو نخواهد کرد اما شروط و معیارهایی دارد که باید در نخست وزیر وجود داشته باشد.

الحکیم شروط و معیارهای نخست وزیر آتی عراق را شایستگی، پاکدستی، توانایی در اتخاذ تصمیم و سرعت در تصمیم گیری، توانایی تعامل با نیروهای سیاسی و تحت فشار آنها قرار نگرفتن و عدم اظهار ضعف در برابر نیروهای سیاسی، مراعات موازنه و تعادل داخلی و خارجی و حفظ کشور در این مقاطع، توانایی مدیریت قوی نهادها و سازندگی کشور به صورت درست اعلام کرد.

رهبر جریان حکمت ملی عراق در پایان درباره عادی سازی روابط با اسرائیل گفت: هر کس گمان می کند عراق یک روز امکان دارد به قطار عادی سازی روابط با اسرائیل بپیوندد، در اشتباه است، عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی صورت نمی گیرد و ما همواره با فلسطین و قضیه فلسطین و مطالبات به حق آنها هستیم.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الفرات نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا