العربی الجدید: جزئیات طرح پیشنهادی اردن برای حل بحران سوریه

طرح اردن در 5 صفحه تنظیم شده و مبنای آن این است که تغییر حکومت در سوریه دیگر یک طرح شکست‌خورده است و باید سراغ راه حل سیاسی رفت.

میدل ایست نیوز: پایگاه خبری «العربی الجدید» که دفتر مرکزی آن در دوحه است اعلام کرد که از طریق منابعی در واشنگتن به اطلاعاتی درباره جزئیات طرح پیشنهادی اردن درباره حل بحران سوریه دست یافته است.

این طرح که به صورت غیر رسمی حدود دو هفته پیش در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به کشورهای ذی‌ربط در پرونده سوریه تقدیم شده همچنان طرحی غیر نهائی دانسته شده که امکان حک و اصلاح آن وجود دارد.

براساس این گزارش، طرح اردن با وجود تلاش‌های دیپلماتیک این کشور، با استقبال چندانی در امریکا و اروپا مواجه نشده و مشخص نیست که کدام یک از کشورهای عربی از آن حمایت می‌کند.

این طرح در 5 صفحه تنظیم شده و مبنای آن این است که تغییر حکومت در سوریه دیگر یک طرح شکست‌خورده است و باید سراغ راه حل سیاسی براساس قطع‌نامه 2254 سازمان ملل رفت که تاکنون پیشرفتی در این عرصه به دست نیامده است.

در این طرح به ابعاد گوناگون شکست نحوه تعامل کنونی با بحران سوریه در ابعاد انسانی و مبارزه با تروریسم و پناهجویان و مسائل اقتصادی و افزایش نفوذ اقتصادی و نظامی ایران پرداخته شده و سپس روش تازه‌ای پیشنهاد شده که در آن تلاش می‌شود که طی روند تدریجی و در ازای برخی مشوق‌ها که با دقت برای ملت سوریه تعریف می‌شود رفتار حکومت سوریه تغییر کند.

به موجب این طرح، جامعه بین المللی انجام برخی اقدامات عملی که بهره آن را ملت سوریه می‌برند را به تغییر برخی رفتارهای حکومت سوریه مشروط می‌کند و این روند نخست از مسائل انسانی آغاز می‌شود و در نهایت به مسائل سیاسی ازجمله اجرای قطع‌نامه 2254 می‌انجامد.

این طرح موافقت روسیه را عامل اصلی موفقیت دانسته و بر لزوم توجه به «منافع مشروع» روسیه و تأمین آن با هدف همراه کردن مسکو در این طرح تأکید کرده است و افزوده که از این راه می‌توان سدی دربرابر نفوذ ایران در سوریه ایجاد کرد.

در این طرح چهار عرصه تعریف شده که به صورت گام به گام اجرا می‌شود. عرصه نخست مسائل انسانی است که شامل موافقت سوریه با رسیدن کمک‌های انسان‌دوستانه از طریق مرزهایش می‌شود و به سازمان ملل اجازه دسترسی به همه نقاط را می‌دهد ضمن اینکه روند بازگشت آوارگان تأمین می‌شود و در عوض جامعه بین المللی به سوریه کمک‌های دارویی می‌فرستد و برنامه‌های ساخت‌وساز در مناطق آسیب‌دیده را آغاز می‌کند.

عرصه دوم عرصه سیاسی است که در آن بر ضرورت تسریع در روند تدوین قانون اساسی جدید و آزادی زندانیان سیاسی و تعیین تکلیف مفقودالاثرها و موافقت با دولت انتقالی فراگیر و اجرای انتخابات زیر نظر سازمان ملل تأکید شده و در عوض به تدریج تحریم‌ها از سوریه برداشته می‌شود و روابط سوریه با کشورهای جهان ازسر گرفته می‌شود و سوریه به موقعیت خود در اتحادیه عرب برمی‌گردد.

عرصه سوم به مبارزه با تروریسم مربوط می‌شود که موضوع آن همکاری سوریه با ائتلاف بین المللی در مبارزه با تروریست‌ها در شرق و جنوب سوریه و در عوض جامعه بین المللی با سوریه درباره مبارزه با تروریسم در شمال غرب سوریه و بازگشت ثبات به مناطقی که سابقا تحت کنترل داعش بوده همکاری می‌کند. این عرصه همچنین شامل تعیین تکلیف اردوگاه الهول می‌شود.

در عرصه چهارم موضوع خروج کامل همه نیروهای غیر سوریه‌ای از خاک این کشور و مناطق مرزی کشورهای همسایه و کاهش شمار نیروهای روسیه به تعدادی که پیش از 2011 بود و خروج کامل نیروهای ایران از سوریه پرداخته شده است که در ازای آن جامعه بین‌الملل از تسهیل توافق دمشق با نیروهای کرد درباره وضعیت شمال شرق سوریه و در نتیجه خروج نیروهای امریکایی از این منطقه حمایت می‌کند. همچنین با تقویت همکاری‌های امنیتی سوریه با کشورهای همسایه و تضمین امنیت مرزی سوریه، همه حملات هوایی به سوریه ازجمله ازجانب اسرائیل و ائتلاف بین‌المللی متوقف می‌شود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا