سه حزب اهل سنت عراق خواستار شمارش دستی همه آرا در سراسر عراق شدند

سه ائتلاف سیاسی اهل سنت عراق با انتشار بیانیه‌ای مشترک ضمن اعلام عدم پذیرش نتایج انتخابات سه راهکار برای بازیابی اعتماد مردم به انتخابات مطرح کردند.

میدل ایست نیوز: سه ائتلاف سیاسی اهل سنت عراق با انتشار بیانیه‌ای مشترک ضمن اعلام عدم پذیرش نتایج انتخابات سه راهکار برای بازیابی اعتماد مردم به انتخابات مطرح کردند.

در این بیانیه آمده که در حالی که مردم عراق امیدوار بودند که انتخابات آغاز مرحله تازه‌ای در عراق باشد که دروازه‌های امید به زندگی امن و باکرامت را بگشاید، غافلگیرانه شاهد آن بودیم که انتخابات با «تقلب و تخلف‌های گسترده و خطاهای فنی ناموجه همراه بود که اراده رأی‌دهندگان در آن به سرقت و امیدها برای تغییر واقعی بر باد رفت».

این بیانیه افزود که بر این اساس ائتلاف عزم (خمیس الخنجر) و حزب اسلامی عراق و حزب «للعراق متحدون» نتایج انتخابات را با قاطعیت رد می‌کنند و خواستار اقدامات پاکدستانه و حرفه‌ای فوری برای بازیابی اعتماد به انتخابات می شوند.

در این بیانیه توضیح داده شده که اقدامات لازم شامل بازرسی اثر انگشت رأی‌دهندگان می‌شود «به خصوص که گزارش‌هایی درباره استفاده از افراد کمتر از 18 سال برای رأی دادن به جای کسانی که اثر انگشتشان ثبت نشده به دست رسیده است».

اقدام لازم دوم از نظر این گروه‌ها تحقیق و تفحص حرفه‌ای و شفاف درباره تخلف‌های انتخاباتی ازجمله تلاش برای تحت تأثیر قرار دادن رأی‌دهندگان در رأی‌گیری ویژه نیروهای امنیتی و وجود کمپین‌های تبلیغاتی در نزدیکی مراکز رأی‌گیری است.

این سه حزب اهل سنت عراق همچنین خواستار توزیع کارمندان کمیساریای عالی مستقل انتخابات در همه استان‌ها به منظور بازشماری دستی همه آرا با حضور نمایندگان تشکل‌های سیاسی و با نظارت بین‌المللی شده‌اند.

این بیانیه افزوده که سرپوش نهادن به تخلف‌ها و سکوت در برابر تقلب در انتخابات به معنای سرقت اراده رأی‌دهندگان عراقی است که با امید بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی و امنیتی پای صندوق‌های رأی رفتند و تأکید کرده که اطمینان‌بخش نبودن روند انتخابات «ممکن است مسالمت اجتماعی در کشور را به خطر اندازد».

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الفرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا