علت خروج شرکت های بزرگ نفتی از عراق

سود کم شرکت های نفتی از هر بشکه تولید شده، یکی از دلایل تصمیم آنها برای ترک کار در عراق است.

میدل ایست نیوز: به نوشته وبگاه پژوهشگاه و مرکز مطالعات پیشرفته المستقبل، اخیراً تعدادی از شرکت های نفتی خارجی اعلام کردند که قصد دارند سهام خود را در تعدادی از میدان های نفتی بزرگ عراق بفروشند، با توجه به اقداماتی که ممکن است بر تولید نفت عراق تأثیر منفی بگذارد.

تفسیرهای بسیاری برای بیان علت این اقدام وجود دارد، ازجمله شرایط ناپایدار امنیتی و سیاسی و عدم پرداخت عوارض از سوی عراق به شرکت های خارجی در قبال بهره برداری از میدان ها، علاوه بر افزایش نفوذ کشور چین در بخش نفت.

در دو دهه گذشته، شرکت های نفتی خارجی در عراق توانسته اند که خود را با شرایط سیاسی و امنیتی ناپایدار در عراق تطبیق بدهند و بدون تاثیر پذیری زیاد به تولید از میدان های نفتی بزرگ در کشور ادامه بدهند، ولی این وضعیت، با وخیم تر شدن شرایط سیاسی و امنیتی کشور در مدت زمان اخیر تداوم نیافته است؛ چنان که بسیاری از شرکت های خارجی از جمله «بی پی»، شرکت نفت و گاز بریتانیایی و «اکسان ‌موبیل»، شرکت آمریکایی و «لوک‌ اویل»، شرکت روسی را ناچار به گرفتن تصمیم خروج از عراق کرده است.

این شرکت ها از جمله شرکت های نفتی چند ملیتی هستند که در بسیاری از مناطق عراق، به ویژه در منطقه جنوبی به استخراج و تولید نفت می پردازند.

بر اساس گفته «احسان عبدالجبار»، وزیر نفت عراق در تاریخ 4 ژوئیه گذشته، سه شرکت نام برده تمایل خود را برای خروج از بازار عراق اعلام کرده اند و هریک از آنها صاحب سهام بزرگ در میادین اصلی نفتی عراق هستند.

این در حالی است که مالکیت بقیه میدان های نفتی میان شرکت های چینی و شرکت های متعلق به دولت عراق تقسیم شده است.

این اولین باری نیست که شرکت های نفتی خارجی عراق را ترک می کنند.

« رویال داچ شل»، شرکت نفت ‌و گاز هلندی-بریتانیایی پیش از این سرمایه گذاری های خود را از عراق خارج کرده و سهام خود را در میدان نفتی مجنون در بصره در سال 2018 فروخته است.

هیچ یک از سه شرکت ذکر شده دلایل مفصلی برای خروج خود از عراق ارائه نداده اند، به جز شرکت بریتانیایی بریتیش پترولیوم که توضیح می دهد که قصد دارد یک شرکت جداگانه به احتمال زیاد با مشارکت شرکت ملی نفت چین به منظور بهره برداری از میدان نفتی الرمیله تأسیس کند تا زمانی که شرکت جدید از شرایط مالی مستقل از شرکت مادر برخوردار شود.

این امر در پی تمایل شرکت بی پی برای جداسازی فعالیت های سوخت فسیلی از شرکت مادر انجام شده است، اما شرکت آمریکایی اکسان ‌موبیل، پافشاری خود برای فروش سهام خود در میدان نفتی غرب قرنه را به مبلغی در حدود 400 میلیون دلار به دولت عراق اعلام کرده است، مبلغی که وزیر نفت عراق آن را بسیار پایین توصیف کرد و نشان دهنده تمایل این شرکت برای خروج سریع از عراق است و همچنین شرکت روسی لوک‌ اویل تمایل خود برای فروش سهام خود در میدان نفتی غرب قرنه به سرمایه گذاران چینی را به وزارت نفت عراق اعلام کرد، ولی بر اساس گفته وزیر نفت عراق در ابتدای ماه آگوست این شرکت از تصمیم خود منصرف شده است.

به نوشته وبگاه ایندیپندنت عربی، «حمزه الجواهری»، کارشناس نفت می گوید: سود کم شرکت های نفتی از هر بشکه تولید شده، یکی از دلایل تصمیم آنها برای ترک کار در عراق است.

وی در ادامه بر توانایی عراقی ها در مدیریت و بهره برداری از ثروت میدان های نفتی پس از خروج این شرکت ها تاکید می کند.

الجواهری همچنین می افزاید: پس از فشاری که نمایندگان پارلمان بر وزارت نفت عراق وارد کردند، این وزارتخانه شرکت ها را برای مدیریت هزینه تحت فشار قرار داد که باعث کاهش سود به میزان حدود 1.8 دلار برای هر بشکه نفت شد و این امر به انصراف این شرکت ها به بهانه عدم فراهم بودن محیط مناسب سرمایه گذاری منجر شد.

به نوشته وبگاه پژوهشگاه و مرکز مطالعات پیشرفته المستقبل، به طور حتم وزارت نفت عراق تمایل خود را برای ادامه کار شرکت های نفتی خارجی در عراق اعلام کرده است.

در صورت پافشاری شرکت های خارجی به خروج از عراق، دولت عراق چاره ای جز مدیریت این میادین از طریق شرکت های نفتی دولتی یا دادن اجازه خرید سهام شرکت خارج شده به شرکت های چینی ندارد.

شرکت های چینی انعطاف پذیری بالایی در برخورد با مشکلات در عراق نشان داده اند و به نظر می رسد که پکن برای استفاده از این فرصت کاملا آماده است.

 

 

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا