بحران آب؛ عراق از ایران به دادگاه لاهه شکایت کرد

وزارت منابع آب عراق از تحویل نامه‌ای رسمی به دادگاه کیفری بین‌المللی درخصوص پرونده آب با ایران خبر داد.

میدل ایست نیوز: وزارت منابع آب عراق از تحویل نامه‌ای رسمی به دادگاه کیفری بین‌المللی درخصوص پرونده آب با ایران خبر داد.

«حاتم حمید حسین»، مدیر مرکز ملی مدیریت آب عراق در گفت‌وگو با الفرات تصریح کرد: وزارت منابع آب مستقیما وظیفه مکاتبه با محافل بین‌المللی را ندارد اما نامه‌ای رسمی به وزارت امور خارجه فرستاده و از این وزارتخانه خواسته بنا به قطع آب رودخانه‌های مرزی و سهمابه عادلانه عراق با دیوان بین‌المللی و سازمان حقوق بشر مکاتبه کند تا عراق به حقابه خود از رودخانه‌های مشترک با ایران دست یابد.

وی تاکید کرد: دیوان بین‌المللی لاهه نامه‌ای رسمی در این باره دریافت کرده است و اقداماتی وجود دارد که متعاقبا اتخاذ خواهد شد.

حسین افزود: ما در وزارت منابع آب تلاش کردیم تا درباره طرح‌های آب با ایران گفت‌وگو کنیم اما ایران بر بندهای توافق 1975 الجزایر با نظام پیشین عراق اصرار دارد که قوای مجریه و مقننه عراق پس از سال 2003 این توافق را به رسمیت نشناخته‌اند؛ توافقی که دربردارنده پروتوکل‌های متعدد تجاری به ویژه آبی است.

این مقام عراقی اظهار داشت: این توافق مربوط به رودخانه‌های مشترک میان دو کشور می‌شود که شامل 3 مجموعه است؛ نخست، 4 رودخانه مرزی که هر کشور سهم 50 درصدی از آن دارد، دوم: 4 رودخانه که بر اساس توافق ایران و عثمانی در سال 1914 تقسیم شده است. و سوم که شامل رودهای بزرگی نظیر رود کارون، کرخه، دیالی، زاب سفلی و الوند می‌شود که رودهای دائمی به شمار می روند و می‌بایست کمیته‌هایی برای بررسی سهمابه دو کشور تشکیل می‌شد اما به دلیل رخدادهای سال 1978 میلادی (1357 شمسی) دچار وقفه شد.

وی در پایان اظهار داشت: وزارت منابع آب پس از سال 2003 تلاش کرد تا این توافق را فعال کند اما فعالیت‌های روتین مانع از آن شد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الفرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا