انتخابات پارلمانی عراق؛ مسیحیان خواهان تغییر قانون سهمیه اقلیت‌ها هستند

با اعلام نتایج انتخابات پارلمانی اخیر عراق، کشمکش‌ و جدال درباره کرسی‌های مربوط به «سهمیه‌ اقلیت‌ها » از جمله 5 کرسی مسیحیان در پارلمان از سر گرفته شده است.

میدل ایست نیوز: با اعلام نتایج انتخابات پارلمانی اخیر عراق، کشمکش‌ و جدال درباره کرسی‌های مربوط به «سهمیه‌های خاص» از جمله سهمیه 5 کرسی مسیحیان در پارلمان عراق از سر گرفته شده است.

در همین رابطه، جنبش بابلیون توانست از مجموع 5 کرسی سهم مسیحیان، 4 کرسی را به دست آورد؛ امری که احزاب، گروه‌ها و شخصیت‌های مسیحی عراقی را ابراز شک و تردید در مشروعیت نمایندگی مسیحیان از سوی این گروه واداشته به خصوص که فراکسیونی غیر مسیحی نقشی پررنگ در پیروزی جنبش بابلیون بر دیگر گروه‌های مسیحی ایفا کرده است.

«یونادم کنا»، دبیرکل جنبش دموکراتیک آشوریان در گفت‌وگو با اسکای نیوز اظهار داشت: به صورت کلی این انتخابات بسیار بهتر از انتخابات گذشته است و اعضای اصلی کمیساریای عالی انتخابات این بار از قضات و نه حامیان احزاب تشکیل شد و علمکرد این کمیساریا می‌توان گفت بهتر از چهار دوره پیشین انتخابات بود.

کنا ادامه داد: 5 کرسی ثابت مسیحیان به این شکل به هیچ وجه نماینده این طیف از مردم عراق و ویژگی‌های قومیتی، دینی و فرهنگی آنها نیست و علیرغم اعتراضات گسترده ما به هنگام تصویب قانون انتخابات کنونی، قانونگذاران آن را تصویب کردند و اکنون سهمیه مسیحیان از سوی فراکسیون‌های سیاسی بانفوذ عراق تصاحب می شود و این بار نیز کرسی‌های مسیحیان به نفع فراکسیونی دیگر شده است.

وی اظهار داشت: هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند که به شکل مطلق نماینده مسیحیان است چرا که این امر، موضوعی نسبی است اما طبیعتا کسانی که با سهمیه مسیحیان در انتخابات پیروز شده‌اند علی‌رغم اینکه مسیحی هستند نماینده این قشر نیستند مثلا جنبش بابلیون که مورد حمایت ائتلاف الفتح قرار دارد توانست 4 کرسی سهمیه مسیحیان را به دست آورد.

خواسته اصلی

یونادم کنا، نماینده پیشین پارلمان عراق تصریح کرد: وضعیت مطلوب آن است که تنها مسیحیان حق انتخاب 5کرسی‌ سهم این طیف را داشته باشند همانند همه کشورهای جهان که بر اساس نظام سهمیه‌های خاص انتخابات برگزار می‌کنند و تنها همان طیف مجاز به رای دادن به سهمیه مشخص خود در پارلمان هستند اما در عراق وضعیت برعکس است و همه رای‌دهندگان می‌توانند به سهمیه مسیحیان رای دهند لذا فراکسیون‌های متنفذ و بزرگ غیر مسیحی سهمیه مسیحیان را تصاحب و مصادره می کنند.

دبیرکل جنبش دموکراتیک آشوریان در پایان گفت: علیرغم درخواست‌های ما برای اصلاح نظام انتخاب سهمیه مسیحیان و تلاش‌های مستمر ما در اعتراض قانونی بدان و جمع‌آوری امضای اسقف‌ها و پاتریک‌های مسیحیان اما گروه‌های سیاسی ذی‌نفوذ با آن مخالفت کردند و متاسفانه نتیجه کنونی طبیعی و قابل پیش‌بینی بود.

با وجود اینکه آمار دقیقی از جمعیت مسیحیان عراق وجود ندارد اما منابع آگاه شمار مسیحیان در این کشور را بین 250 هزار تا 300 هزار نفر برآورد می کنند.

بر اساس قانون انتخاباتی عراق، پارلمان که از 329 کرسی تشکیل می‌شود، 320 کرسی آن میان استان‌های مختلف بر اساس جمعیت توزیع می شود و اقلیت‌ها در پارلمان عراق 9 کرسی دارند که از این میان پنج کرسی متعلق به مسیحیان، یک کرسی به کُردهای فیلی و سه کرسی به صابئین، شبکی‌ها و ایزیدی‌ها تعلق دارد. این کرسی‌ها در حوزه‌های انتخابیه بغداد، نینوا، اربیل، کرکوک، واسط و دهوک است.

35 نامزد در انتخابات اخیر برای به دست آوردن 5 کرسی‌ پارلمانی سهم مسیحیان عراق به رقابت با یکدیگر پرداختند.

برخی از کاندیداهای مسیحیان به رقابت در قالب ائتلاف‌های انتخاباتی از جمله «حرکت دموکراتیک آشوریان»، «ائتلاف حمورابی»، «ائتلاف بابلیون» تصمیم گرفته‌اند و برخی دیگر نیز ترجیح داده‌اند به صورت مستقل وارد کارزار انتخاباتی شوند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
اسکای نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا