حمایت حزب الله از اظهارات وزیر اطلاع رسانی لبنان درباره جنگ یمن

در بیانیه رسمی حزب‌الله لبنان آمده که این حزب از موضع شجاعانه و شرافتمندانه جورج قرداحی در دفاع از ملت مظلوم یمن قدردانی می‌کند.

میدل ایست نیوز: حزب الله لبنان با انتشار بیانیه‌ای رسمی به جنجالی که درباره اظهارات وزیر اطلاع‌رسانی لبنان به پا شده واکنش نشان داد.

در بیانیه رسمی حزب‌الله لبنان آمده که این حزب از موضع شجاعانه و شرافتمندانه جورج قرداحی در دفاع از ملت مظلوم یمن قدردانی می‌کند.

این بیانیه افزوده که قرداحی بر اساس موقعیت رسانه‌ای و اخلاقی و ملی خود این جنگ را چنان‌که به راستی جنگی خانمان‌سوز است توصیف کرده است.

حزب‌الله «انتقادات ظالمانه» از وزیر اطلاع‌رسانی را که عربستان و امارات و کشورهای شورای همکاری علیه وی راه انداخته‌اند محکوم کرد و تعرض به حاکمیت لبنان و آزادی بیان شهروندان آن و باج‌خواهی غیر قابل قبول و تعرض به کرامت شهروندان لبنان خواند.

در این بیانیه همچنین بر مخالفت قاطع حزب الله با هرگونه فراخوان برای برکناری وزیر یا واداشتن وی به استعفا تأکید و مصداق روشن تعرض به حاکمیت لبنان دانسته شده است.

حزب الله همچنین از مواضع برخی سیاستمداران و رسانه‌های لبنانی در این کارزار که علیه وزیر اطلاع‌رسانی راه‌ افتاده به شدت انتقاد کرد و آن را اهانت آشکار به تاریخ رسانه لبنان و انحطاط اخلاقی و اهانت به ملت لبنان شمرد.

پیش از این عربستان و امارات و کویت و بحرین سفرای لبنان در کشورهای خود را احضار و اعتراض رسمی خود درباره اظهارات وزیر اطلاع رسانی لبنان را ابلاغ کردند.

فعالان شبکه‌های اجتماعی فیلمی از اظهارات «جورج قرداحی»، وزیر اطلاع‌رسانی لبنان که یک چهره بسیار مشهور رسانه‌ای در جهان عرب است، منتشر کردند که در آن جنگ در یمن را «جنگی پوچ» خواند که باید متوقف شود و تأکید کرد که گروه انصارالله از خود در برابر بمباران و حمله خارجی دفاع می‌کنند.

جورج قرداحی در واکنش به جنجال به پا شده پس از انتشار اظهاراتش تأکید کرد که این اظهارات مربوط به 5 اوت گذشته و یک ماه پیش از پذیرش منصب وزارت در لبنان است.

او گفت که این اظهارات وی بیش از آنکه دفاع از یمن باشد از سر علاقه به عربستان و امارات مطرح شده است و افزود که احترام بسیاری برای ملت‌ها و حکومت‌های امارات و عربستان قائل است.

قرداحی تأکید کرد که امیدوار است جنجال به پا شده درباره این اظهارات موجب پایان یافتن جنگی شود که برای یمن و عربستان و امارات آزارنده شده است.

دفتر نخست‌وزیر لبنان با انتشار بیانیه‌ای تأکید کرد که «نجیب میقاتی» بر پایبندی لبنان به روابط برادرانه با کشورهای عربی که به صراحت در برنامه دولت مطرح شده تأکید می‌کند.

این بیانیه افزوده که درباره اظهارات وزیر اطلاع‌رسانی باید توجه کرد که این اظهارات مربوط به چند هفته پیش از مسئولیت وزارت وی است و «به خصوص در آنچه به مسئله یمن و روابط لبنان با کشورهای عربی به خصوص عربستان سعودی و دیگر کشورهای شورای همکاری مربوط می‌شود، به هیچ عنوان قابل قبول نیست».

در این بیانیه تأکید شده که نخست‌وزیر و دیگر وزرا با جدیت برای برقراری بهترین روابط با عربستان سعودی تلاش می‌کنند و هرگونه دخالت در امور داخلی عربستان را از جانب هر طرف یا گروهی باشد محکوم می‌کنند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
المنار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا