مسرور بارزانی: روابط ما با امریکا خوب و با ایران عادی است/ حضور امریکا و ائتلاف بین المللی حیاتی است

نخست وزیر اقلیم کردستان، در مصاحبه ای به بررسی اوضاع اقلیم کردستان، عراق و منطقه پرداخت و تاکید کرد كه عراق به تنهایی نمی تواند با چالش های امنیتی و اقتصادی مقابله کند.

میدل ایست نیوز: «مسرور بارزانی»، رئیس دولت ایالتی اقلیم کردستان عراق در مصاحبه ای با شبکه اسکای نیوز عربی، روابط با دولت فدرال عراق را خوب توصیف کرد و گفت داعش هنوز تهدید بزرگی به شمار می رود و در مناطق مختلفی از عراق حضور دارد.

بارزانی درباره روابط بین اربیل و بغداد گفت: طبیعتا روابط بین ما بهبود یافته و روابط خوبی با مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق داریم اما همچنان مشکلاتی وجود دارد. بین سال های 2014 و 2017 و به مدت 4 سال بغداد بودجه ای به کردستان نداد و کردستان باید از تاجران نفت، ساکنان محلی و حتی بانک مرکزی وام می گرفت در نتیجه کردستان میلیاردها دینار بدهی به بار آورد.

وی درباره فساد در اقلیم کردستان بیان کرد: ادعاها با واقعیت تفاوت دارد. ما نگفته ایم فساد در کردستان نیست اما سطح فساد در اقلیم در مقایسه با سایر مناطق عراق به شدت متفاوت است و ما در تلاش برای از بین بردن فساد در دولت اقلیم کردستان و در سطح نخست وزیری هستیم.

رئیس دولت ایالتی اقلیم کردستان به انتخابات پارلمانی عراق نیز اشاره کرد و گفت استقبال مردم به دلیل بسیاری از شرایط گسترده نبوده و برخی مشکلات فنی وجود داشته و رای دهندگان از دستگاه هایی که توانسته نتایج را بخواند شکایت داشتند و بسیاری امید خود به انتخابات را از دست دادند.

بارزانی روابط اقلیم کردستان با امریکا را خوب توصیف کرد و درباره خروج نیروهای رزمی امریکا گفت که از جانب آنها سخن نخواهد گفت اما آنها به عنوان دوست و متحد وارد عراق شدند و به سرنگون کردن رژیم صدام حسین در سال 2003 و در جنگ با داعش کمک کردند.

رئیس دولت ایالتی اقلیم کردستان درباره داعش نیز گفت که در هر مکانی به ویژه در مناطق مورد مناقشه و در مناطقی ناامن در غرب عراق و مرز اقلیم کردستان و عراق حضور دارد.

به گفته وی داعش اراضی را از دست داده اما عناصر مسلح خود را دارد و توانسته درآمد بیشتری به دست آورد و افراد بیشتری را جذب کند.

بارزانی اشاره کرد که داعش به نیروهای امنیتی عراق و حتی پیشمرگه حمله کرده است و این نشان دهنده آن است که این گروه هنوز وجود دارد.

وی در ادامه تصریح کرد که عراق با توجه به چالش های امنیتی و اقتصادی ای که دارد نمی تواند به تنهایی با آنها مقابله کند بدین معنا که مشارکت دوستان عراق از جمله امریکا و ائتلاف بین المللی برای جنگ با داعش و کمک اقتصادی به عراق هنوز حیاتی و مهم است و امیدواریم آنها تا زمان رسیدن کشور به اوضاع بهتر، باقی بمانند.

بارزانی در بخش دیگری از سخنانش روابط اقلیم کردستان با ترکیه و ایران را عادی توصیف کرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره نفوذ ایران در عراق گفت: دولت در بغداد وجود دارد و این دولت باید وضعیت را ارزیابی کند و بداند کشورهای همسایه چقدر نفوذ و تاثیر دارند. ما در اقلیم کردستان هرگونه مداخله از سوی کشورهای همجوار به هر صورت که باشد را نمی پذیریم. ما به دنبال بهترین روابط با همه کشورهای همجوار هستیم و امیدواریم بغداد برای بهبود روابط با کشورهای همجوار به شرط عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر تلاش کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
کردستان 24

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا