نگرانی های جدید از سوء استفاده داعش از خلأ امنیتی در مناطق مورد مناقشه بین بغداد و اربیل

تشدید حملات عناصر باقیمانده گروه تروریستی داعش در مناطق مورد مناقشه بین بغداد و اربیل، نگرانی های جدیدی را نسبت به سوء استفاده داعش از خلأ امنیتی موجود در این مناطق به وجود آورده است.

میدل ایست نیوز: برای دومین روز پیاپی، هشدارهایی نسبت به خطر عناصر باقی‌مانده گروه تروریستی داعش در برخی از مناطق در شمال و شرق عراق داده می شود. نگرانی های موجود پس از آن به وجود آمد که عناصر داعش اخیر حملات تروریستی خود در مناطق مورد مناقشه بین بغداد و اربیل را تشدید کرده و در آخرین حمله خود، 18 نظامی و غیرنظامی را به شهادت رسانده و مجروح کردند.

لزوم پرکردن خلأهای امنیتی

کمیسیون امور پیشمرگه در پارلمان اقلیم کردستان عراق در این رابطه گفت حمله عناصر داعش در مخمور، به دلیل وجود خلأهای امنیتی در طول 560 کیلومتر از اراضی عراق و مناطق حد فاصل حوزه استحفاظی نیروهای پیشمرگه و نیروهای ارتش عراق در مناطق مورد مناقشه در 4 استان نینوا، کرکوک، صلاح الدین و دیالی رخ داده است.

«ریوینک هروری»، رئیس این کمیسیون تاکید کرد که اوضاع در مناطق مورد مناقشه بین بغداد و اربیل به دلیل افزایش حملات تروریستی داعش علیه نیروهای پیشمرگه و نیروهای عراقی وخیم است.

وی در اظهاراتی که توسط رسانه های کرد زبان منتشر شد، دلیل این حملات را، خلأهای امنیتی موجود در حد فاصل حوزه استحفاظی نیروهای پیشمرگه و نیروهای ارتش عراق عنوان کرد.

هروری اشاره کرد که اقلیم کردستان پیش از این خواستار افزایش هماهنگی و همکاری بین پیشمرگه و ارتش عراق برای تامین امنیت مناطق دارای خلأ امنیتی در برابر تهدیدهای تروریستی و افزایش شمار هسته های وابسته به داعش شده بود اما گام هایی که اتخاذ شده با خطرناک بودن اوضاع تناسبی ندارد.

رئیس کمیسیون امور پیشمرگه پارلمان اقلیم کردستان عراق همچنین بر لزوم پر کردن خلأهای امنیتی در برخی مناطق با صدور مجوز بازگشت نیروهای پیشمرگه به این مناطق با هماهنگی ارتش عراق تاکید کرد.

گفتنی است مناطق مورد مناقشه بین بغداد و اربیل، از زمان حمله امریکا به عراق در سال 2003، تحت کنترل احزاب و نیروهای کرد بود اما ارتش عراق در سال 2017 و درپی اقدام اقلیم کردستان برای برگزاری همه پرسی جدایی از عراق، نیروهای پیشمرگه را به عقب راند و وارد این مناطق شد.

برخی از شهرها و روستاهای مناطق مورد مناقشه بین بغداد و اربیل به خصوص مخمور، خانقین و کفری، همواره هدف حملات مکرر عناصر داعش قرار می گیرد و شماری نظامی و غیرنظامی در این حملات کشته و زخمی می شوند.

درخواست مداخله فوری

یک مسئول دولتی کرد نسبت به خطر حملات داعش در مناطق مورد مناقشه هشدار داد و تاکید کرد این مساله نیازمند مداخله فوری برای جلوگیری از تحرکات داعش در این مناطق است.

وی با اشاره به اینکه، حل این مشکل به ارتباط و هماهنگی امنیتی حقیقی بین بغداد و اربیل برای از بین بردن عناصر باقیمانده داعش بستگی دارد، بر اهمیت کمک گرفتن از نیروی هوایی ائتلاف بین المللی برای تعقیب عناصر داعش در مخفیگاه هایشان تاکید کرد.

از سویی دیگر، «جبار الیاور»، دبیر وزارت پیشمرگه تاکید کرد داعش از خلأ امنیتی موجود در مناطق حد فاصل حوزه اسنحفاظی نیروهای پیشمرگه و ارتش عراق سوء استفاده می کند.

الیاور با بیان اینکه ائتلاف بین المللی متعهد شده است به زودی از دو تیپ مشترک نیروهای پیشمرگه و ارتش عراق با اعطای سلاح و مهمات حمایت کند، از ارتش عراق خواست همکاری بیشتری با پیشمرگه در مناطق دارای خلأ امنیتی داشته باشد.

گفتنی است فرماندهی ستاد عملیات مشترک عراق روز گذشته و در واکنش به این حمله، گفت هماهنگی بین ارتش عراق و پیشمرگه در استان های نینوا، کرکوک و دیالی ادامه دارد و این هماهنگی ابعاد گسترده تری برای تعقیب عناصر باقیمانده داعش خواهد داشت.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا