امیرعبداللهیان: منطقه شاهد تحولات جدیدی خواهد بود/ المقداد: حملات اسرائیل بی پاسخ نمی ماند

وزیر امور خارجه سوریه گفت که در دیدار با رئیس جمهوری ایران پیام مکتوب بشار اسد را به وی تسلیم کرده است.

میدل ایست نیوز: فیصل المقداد وزیر امور خارجه سوریه که شب گذشته وارد تهران شد و امروز (دوشنبه) نیز در محل وزارت امور خارجه با حسین امیرعبداللهیان دیدار کرد، در نشست خبری مشترک گفت که در دیدار با رئیس جمهوری ایران پیام مکتوب بشار اسد را به وی تسلیم کرده است.

وی افزود: این پیام بازتاب دهنده نگاه ما به اهمیت روابط بین سوریه و ایران است و همچنین امروز دعوت رسمی اسد از آقای رئیسی برای سفر به سوریه را تسلیم کردم در این دیدار گفت‌وگوهایی انجام شد که بازتاب دهنده روابط ممتاز راهبردی بین ایران و سوریه بود.

وزیر امور خارجه سوریه گفت: ما مصر هستیم که روابط دوجانبه بین ایران و سوریه هر چه بیشتر توسعه یابد و به سمت و سویی برود که منافع ملت‌های دو کشور را تامین کند. می‌خواهیم این روابط به عالی‌ترین سطح ممکن برسد. ملت‌های دو کشور و رهبران دو کشور علاقه‌مند به تقویت روابط در زمینه‌های مختلف هستند.

المقداد درباره حمله‌های مستمر اسرائیل گفت:‌ این حملات علیه سوریه نمی‌تواند بی پاسخ بماند. ما در حال پاسخ دادن به این تهاجم‌ها هستیم و تروریست‌ها و حامیان آنها دشمنان سوریه بودند. آنها تروریست‌ها را تسلیح و حمایت کردند و اسرائیل امروز در حال ادامه دادن آن راه است. اسرائیل دید که سوریه به برکت ارتش و هم پیمانان از جمله ایران و روسیه همه این تلاش‌ها را به شکست کشاند. اسرائیل بعد شکست آن پروژه به تهاجم‌های مستقیم رو آوردند. شاید نحوه پاسخ امروز با فردا متفاوت باشد.

وی خاطرنشان کرد: اطمینان خاطر می‌‌دهم که سوریه به شکل‌های مختلف در حال پاسخگویی به این تجاوزات است از جمله ادامه دادن به تعقیب بقایای گروه‌های تروریستی که اسرائیل حامی بسیاری از آنهاست. برخی توقع دارند پاسخ حمله با هواپیما با هواپیما باشد. اسرائیل و حامیان آن بدانند سوریه هیچ گاه اصل این مسئله را از یاد نخواهد برد. اسرائیلی‌ها باید بدانند سوریه توانایی پاسخگویی به این حملات را دارد.

وزیر خارجه سوریه ادامه داد: تماس‌ها و روابط با سوریه در جریان است. دیدارها بین کشورهای عربی و سوریه انجام می‌شود. به دنبال تقویت این فرآیند هستیم و خوشبین هستیم که بسیاری از کشورهای عربی وارد این روابط شوند.

وی گفت: تحریم‌های غیرانسانی آمریکا و غرب نه تنها منجر به وخامت اوضاع اقتصادی در سوریه و ایران شده است. مشکلات عراق، سوریه و لبنان ناشی از اینهاست. شاید فکر کنند این تحریم‌ها به نفع آنها خواهد بود. کشورهای در حال توسعه را دعوت می‌کنم سکوت خود را درباره این تحریم‌ها بشکنند. آمریکا و غرب با اصرار بر این تحریم‌ها تمام ارزش‌هایی که مدعی آن هستند نقض می‌کنند و خواستار لغو هر چه زودتر این تحریم‌ها هستیم.

وزیر امور خارجه سوریه در پاسخ به سؤالی بیان کرد: شاید این تصور شود که سوریه از مشکلات گذشته و مشکلات اقتصادی را پشت سر گذاشته است. اما اینگونه نیست. سوریه توجه ویژه‌ای به تقویت روابط تجاری با ایران دارد. مشکل وجود کشورهایی است که می‌خواهند در سرمایه گذاری مشارکت داشته باشند ولی هنوز اقدامات جدی انجام نداده‌اند. از هر تلاشی که بتواند به تحریم‌ها پایان دهد استقبال می‌کنیم. از هرگونه مشارکت با حضور ایران در سوریه استقبال می‌کنیم و همانطور که ایران به هر نوع سرمایه گذاری از سوی کشورهای دیگر بعد از لغو تحریم‌های آمریکا استقبال می‌کند هم ما استقبال می‌کنیم.

حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه ایران نیز در این نشست خبری بیان اینکه گفتگوهای خوب و مفید و روبه جلویی در خصوص روابط دوجانبه داشتیم که نگاه بر همکاری در حوزه اقتصادی و همچنین تمرکز بر‌ روابط جامع است، اظهار داشت: روابط دو کشور راهبردی و ممتاز است.

وی با اشاره به اینکه امروز در خصوص‌ مسائل مختلف دوجانبه گفتگو کردیم، افزود: سفر ایشان در زمانی انجام می شود که یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاههای بازرگانی ایران در سوریه جریان دارد.

امیرعبداللهیان ادامه داد: ایران حضور نیروهای خارجی در سوریه که بدون هماهنگی با دولت سوریه انجام شده را محکوم می کند. ما از بازنگری سیاست خارجی برخی کشورهای عربی و اروپایی و رفت و آمدهای اخیر به دمشق و بازگشایی برخی سفارتخانه ها استقبال می کنیم.

وی همچنین گفت: در خصوص افغانستان گفتگوی مفصلی داشتیم و درباره لزوم تشکیل دولت فراگیر در افغانستان اتفاق نظر داریم.

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به کمک های مردمی‌ و تسهیل کمک های کشورهای دیگر به افغانسنان از سوی ایران در شرایط تحریم، افزود: اتفاقی در روزهای گذشته در یکی از نقاط مرزی ما افتاد که نیروهای مسلح ما با قدرت پاسخ آن ناهماهنگی را دادند. ما اعتراض رسمی خود را نیز اعلام کردیم. ایران در حفظ امنیت ملی و سرزمینی خود با هیچ طرفی تعارف ندارد.

وزیر امور خارجه ایران با ذکر این نکته که فکر‌ می کنم منطقه ما در آینده شاهد تحولات جدیدی خواهد بود، گفت: بر اساس پیام ها و اظهارات مقامات آمریکایی، آنها چاره ای جز خروج از کشورهای منطقه را نمی بینند. شاید در هفته ها یا ماههای آینده شاهد بخشی از آن باشیم.

وی خاطرنشان کرد: تحولات آینده را با دقت دنبال می کنیم. نسبت به بازگشت آرامش به افغانستان و بازگشت آوارگان سوری به کشورشان و در زمینه بازسازی سوریه، با قدرت ادامه خواهیم داد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا