شورای امنیت سازمان ملل حادثه تروریستی در بصره را محکوم کرد

شورای امنیت سازمان ملل حمله تروریستی در استان بصره را محکوم و بر ضرورت مجازات عاملان آن تأکید کرد.

میدل ایست نیوز: شورای امنیت سازمان ملل حمله تروریستی در استان بصره را محکوم و بر ضرورت مجازات عاملان آن تأکید کرد.

در بیانیه رسمی شورای امنیت آمده که اعضای این شورا حمله تروریستی در استان بصره عراق را که به شهادت و زخمی شدن چند شهروند انجامید محکوم می‌کنند.

این بیانیه افزوده که این اعضا همچنین حمله تروریستی در شمال عراق در روز جمعه 3 دسامبر را محکوم می‌کنند.

این اعضا ضمن تسلیت به خانواده‌های قربانیان و دولت عراق بر ضرورت مجازات عاملان این اقدامات شرم‌آور تروریستی و حامیان و تأمین کنندگان مالی و برنامه‌ریزان آن تأکید کرده و از همه کشورها خواسته‌اند که به موجب تعهدات خود در قوانین بین‌المللی و قطع‌نامه‌های شورای امنیت با جدیت با دولت عراق و همه نهادهای ذی‌ربط در این باره همکاری کنند.

اعضای شورای امنیت همچنین افزوده‌اند که هرگونه اقدام تروریستی با هر نیت و در هر زمان و مکانی از جانب هر طرفی سر بزند محکوم است و باید همه کشورها از هر راه ممکن بر اساس میثاق سازمان ملل و قوانین بین‌المللی از جمله قانون حقوق بشر و قانون پناهندگان با تهدیدهایی که صلح و امنیت بین‌المللی را در معرض خطر قرار می‌دهد مبارزه کنند.

آنان بر حمایت خود از امنیت عراق و ادامه جنگ با تروریست‌های داعش تأکید کرده‌اند.

سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق شب گذشته اعلام کرد که سفر امروز نخست‌وزیر عراق به بصره برای اطلاع از جزئیات حادثه تروریستی روز گذشته در این شهر بوده است.

سرتیپ یحیی رسول، گفت که الکاظمی در جلسه با فرماندهان امنیتی و ستاد عملیات بصره تأکید کرده که نباید گذاشت جوخه‌های مرگ به اقدامات جنایتکارانه علیه شهروندان دست زنند.

او گفت که تحقیقات درباره آنچه در بصره گذشته ادامه دارد تا بتوان به عاملان این حمله دست یافت و افزود که با آنان به شدت برخورد خواهد شد.

«مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق، امروز (چهارشنبه 8 دسامبر) در سفر به بصره اعلام کرد که انفجار روز گذشته در بصره یک افسر بلندپایه امنیتی را هدف قرار داده بود.

الکاظمی اظهار داشت: جنایت قتل ناجوانمردانه و خیانتکارانه افسران ما در دستگاه‌های امنیتی و جنایت قتل بهترین جوانان ما در راستای سلسله جنایت‌های واحدی است که همه از آن خبر دارند.

وی ادامه داد: ما به رویارویی با آنها کشیده نخواهیم شد اما آنها را به چنگ عدالت خواهیم کشاند و قصاص عادلانه‌ای در انتظار آنهاست، همانطور که قاتلان هشام الهاشمی، احمد و صفاء را دستگیر کردیم، نوبت به دیگر جنایتکاران نیز خواهد رسید و این افراد در برابر دستگاه قضایی حاضر خواهند شد و جنایت‌هایشان در برابر ملت فاش خواهد شد.

الکاظمی در پایان با بیان اینکه برای تروریست‌ها و جنایتکاران هیچ پوشش داخلی، منطقه‌ای، شرعی و یا دینی وجود ندارد، گفت:هرکسی که خود را فراتر از حکومت و قانون می‌داند، در اشتباه است و منطق زور و قدرت یقینا گریبان خود این افراد را خواهد گرفت.

خبرگزاری «روسیا الیوم» نیز به نقل از یک مقام امنیتی که نخواسته نامش فاش شود تأکید کرد که حادثه تروریستی روز گذشته یک افسر اطلاعاتی که مسئول تحقیق درباره ترور فعالان سیاسی و مدنی در بصره بوده را هدف قرار داده است.

روز چهارشنبه (7 دسامبر)، بصره شاهد حادثه انفجار یک موتورسیکلت بمب‌گذاری شده بود که باعث جان باختن 4 تن و زخمی شدن 4 تن شد. 

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
خبرگزاری رسمی عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا