نشست قریب‌الوقوع گروه‌های مدنی و نامزدهای مستقلِ پیروز انتخابات برای تشکیل ائتلافی واحد

علیرغم برگزاری 4 دور نشست میان نامزدهای پیروز از گروه‌های مدنی و افراد مستقل اما تاکنون هیچ یک از این نشست‌ها منجر به تاسیس ائتلاف پارلمانی یا اپوزیسیون در برابر احزاب سنتی نشده است.

میدل ایست نیوز: علیرغم برگزاری 4 دور نشست میان نامزدهای پیروز از گروه‌های مدنی و افراد مستقل اما تاکنون هیچ یک از این نشست‌ها منجر به تاسیس ائتلاف پارلمانی یا اپوزیسیون در برابر بقیه احزاب سنتی نشده است؛ امری که ناظران و تحلیلگران علت آن را اختلاف بر سر مشارکت یا عدم مشارکت در دولت آتی معرفی می‌کنند.

گروه‌های مدنی و افراد مستقل در انتخابات پارلمانی اخیر موفق به کسب 40 کرسی شدند از جمله اشراقة کانون با 6 کرسی، جنبش امتداد با 9 کرسی و نامزدهای مستقل با 15 کرسی به علاوه جنبش نسل جدید به رهبری سروة عبدالواحد با 9 کرسی پارلمانی و وجود 7 نماینده که اخیرا خواهان اتحاد با جنبش مدنی برای تحقق مطالبات تظاهرات اکتبر شده‌اند.

قرار است نشست جدید گروه‌های مدنی و نمایندگان مستقل طی روزهای آینده در بغداد برگزار شود به این امید که تفاهمی روشن میان این افراد حاصل شود و یکی از دو سناریو زیر انتخاب شود؛ مشارکت در دولت آتی به عنوان یکی از عناصر تشکیل‌دهنده دولت و تلاش برای اصلاح نظام از درون و یا توسل جستن به اپوزیسیون و اتکا به تظاهرات و استضیاح برای اعمال فشار بر نظام و تحقق اصلاحات.

اعمال فشار بر گروه‌های مدنی و نامزدهای مستقل

در همین رابطه، یک فعال سیاسی برجسته در بغداد به العربی الجدید گفت: شمار نمایندگانی که بیانگر رویکردهای تظاهرات‌کنندگان است به 40 نماینده می‌رسد اما فاقد اراده در تشکیل ائتلافی واحد هستند همچنین این افراد در معرض فشارهای گروه‌های مختلف هستند و با مشوقات مالی و غیر مالی سعی در جذب این افراد به ائتلاف‌های خود هستند.

یکی از فعالان اجتماعی گفت: نشست آتی به احتمال زیاد نشست آخر نیست و تا دسترسی به توافق مورد رضایت همگان ادامه دارد.

از سوی دیگر، «باسم خشان»، نامزد پیروز و مستقل انتخابات اخیر گفت: گروه‌های مدنی و نامزدهای مستقل تاکنون بر سر پروژه‌ای جامع و روشن توافق کرده‌اند و در نشست آتی احتمال دسترسی به تفاهم اولیه وجود دارد.

تشتت و سردرگمی

در همین ارتباط، «احمد العبیدی»، تحلیلگر امور سیاسی عراق اظهار داشت: نامزدهای مستقل و رهبران گروه‌های سیاسی نماینده تظاهرات اکتبر در تشتت و سردرگمی روشنی به سر می برند و این امر به دلیل، تجربه ناکافی از یک سو و تمایل به حضور در دولت از طرفی دیگر باز می گردد.

وی گفت: شخصیت‌های نزدیک به الکاظمی و مشخصا مشاوران وی گزینه مشارکت در دولت را مورد حمایت قرار می دهند و با پیوستن به اپوزیسیون مخالف هستند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا