گروسی: پیوستن مصر به معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته ای انتخاب درستی بود

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با اشاره به اینکه تصمیم مصر برای پیوستن به معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای انتخاب درستی بوده، گفت این کشور ترجیح داده است کشوری دوستدار صلح باشد.

میدل ایست نیوز: «رافائل گروسی»، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تصمیم مصر برای پیوستن به معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را «انتخاب درستی» خواند و اشاره کرد که آژانس نمی‌تواند کشورها را مجبور به امضای این پیمان کند.

گروسی در مصاحبه ای گفت که آژانس به صورت پیوسته، تلاش ها برای عدم وجود سلاح کشتار جمعی از جمله سلاح هسته ای را دنبال می کند.

وی افزود: ما این روند را دنبال می کنیم و ایجاد منطقه عاری از سلاح های کشتار جمعی مستلزم حضور بازرسان است که این کار را در چارچوب توافقات دوجانبه با کشورها انجام می دهیم، همانطور که با مصر و اکثر کشورها انجام می دهیم. برخی کشورها هستند که کنوانسیون منع سلاح های هسته ای را امضا نکرده اند و این یک توافق دیگر است.
گروسی در ادامه تصریح کرد: این موضوع تردیدهایی را در مورد امکان پذیر بودن توافق ایجاد می کند و مردم را وادار می کند که خواستار پیوستن همه کشورهای منطقه (خاورمیانه) به این معاهده شوند که این مساله به یک فرآیند سیاسی و تصمیمات ملی بستگی دارد.

وی با اشاره به اینکه هر کشوری تصمیم خود را می گیرد و مصر تصمیم درستی مبنی بر عدم تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای گرفته است، افزود که این کشور ترجیح داده است کشوری دوستدار صلح باشد و همانند بیش از 190 کشوری که طرف های کنوانسیون منع سلاح های هسته ای هستند، مورد بازرسی قرار گیرد.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در پایان اظهار داشت: زمانی که کشورهایی این معاهده را امضا نکنند، جامعه بین المللی از طریق مصوبات سازمان ملل و آژانس بین المللی خواستار پایبندی به این معاهده می شود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
اسپوتنیک عربی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا