وزیر امور خارجه ایران: عربستان در انتقال ایرلو تعلل کرد/اعتراض خود به این مساله را اعلام می کنیم

وزیر امور خارجه ایران در مراسم تشییع سفیر ایران در صنعا، نسبت به دیر تصمیم گرفتن و تعلل عربستان برای انتقال او به ایران اعتراض کرد.

میدل ایست نیوز: «حسین امیر عبداللهیان»، وزیر امور خارجه ایران، «حسن ایرلو»، سفیر ایران در صنعا را از طرفداران راه‌حل سیاسی برای بحران یمن عنوان کرد و گفت: عربستان در انتقال ایرلو دیر تصمیم گرفت و برخی دستگاه‌های این کشور تعلل کردند و بر اساس کنوانسیون‌های بین المللی اعتراض خود را اعلام خواهیم کرد.

وی در مراسم تشییع حسن ایرلو سفیر ایران در صنعا بیان کرد: ایرلو مجاهدی نستوه بود که به جمع خیل دوستان شهیدش پیوست. مردم یمن شاهد بودند که در دو سال گذشته، ایرلو به مرخصی نیامد و برای خدمت به مردم یمن کوتاهی نکرد.

امیرعبداللهیان درباره کارشکنی‌ برخی کشورها برای انتقال ایرلو به ایران در دوره بیماری، خاطرنشان کرد: در حق وی ظلم کردند و ایرلو از طرفداران راه حل سیاسی برای بحران یمن بود.

وزیر امور خارجه همچنین با تشریح اقدامات وزارت امور خارجه ایران برای انتقال ایرلو به ایران گفت: ما چند روز پیگیر مجوز بودیم تا از طریق یک کشور ثالث یک فروند هواپیما از ایران یا کشور دیگری بفرستیم و ایشان را به سریعا به بیمارستان مجهزی در ایران منتقل کنیم ولی متاسفانه عربستان در این زمینه خیلی دیر تصمیم گرفت و برخی از دستگاه‌های اجرایی عربستان سعودی تعلل کردند.

وی اضافه کرد: ما اعتراض خود را براساس کنوانسیون‌های بین المللی به طور رسمی اعلام خواهیم کرد در عین حال امیدوار هستیم هرچه زودتر یمن در مسیر راه حل سیاسی بتواند از این جنگ و محاصر سخت انسانی خارج شود.

وزیر امور خارجه ایران گفت: دیپلمات و سفیر برجسته ما در تمام دو سالی که در یمن بودند، تلاش کردند برای اینکه راه حل سیاسی را به‌عنوان مرکز تحولات دیپلماتیک مورد توجه قرار بدهند و از این مسیر کمک کنند جنگ در یمن خاتمه یابد و ثبات و امنیت و آرامش به کشور برگردد.

مراسم تشییع ایرلو امروز با حضور جمعی از دیپلمات‌ها از مقابل در وزارت امور خارجه ایران برگزار شد.

پیش از این سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در بیانیه ای رسمی از درگذشت سفیر ایران در صنعا در اثر ابتلا به کرونا خبر داد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا