کشف 160 اثر باستانی مربوط به دوره اشکانی و سلوکی در جنوب بغداد

سازمان میراث فرهنگی و آثار باستانی عراق از کشف 160 اثر باستانی مهم در منطقه النهروان واقع در جنوب شرق بغداد خبر داد.

میدل ایست نیوز: سازمان میراث فرهنگی و آثار باستانی عراق از کشف 160 اثر باستانی مهم در منطقه النهروان واقع در جنوب شرق بغداد خبر داد.

«علی شلغم»، مدیر بخش کاوش سازمان میراث فرهنگی و آثار باستانی عراق اعلام کرد: این آثار باستانی مربوط به عصر اشکانی و سلوکی است و شامل سفال‌ها، کوزه، ظرف‌های مختلف، بطری‌های شیشه‌ای و نمادواره‌هاست که اغلب آن در زندگی روزمره مورد استفاده قرار می گرفت.

علی شلغم در گفت‌وگویی مطبوعاتی اظهار داشت: آثار باستانی کشف شده به زودی طی مراسمی رسمی به موزه عراق تحویل داده خواهد شد.

اشکانیان یا پارت‌ها از سلسله‌های حکومتگر ایرانی در عصر باستان بودند که علیه‌ حکومت سلوکیان (جانشینان اسکندر) شوریدند و قدرت را از آنان ستاندند و حدود 470 سال بر ایران حکومت کردند. گمان می‌رود اشکانیان از اقوام بیابانگرد “سیت” [از سکاها] بودند.

امپراتوری اشکانیان بر قلمرو بزرگی شامل ایران کنونی، بین النهرین و بخشی از ترکیه و آسیای مرکزی حکم می راندند.

سلوکیان نیز سلسله‌ای از تبار یونانیان بودند که با سلطه اسکندر بر هخامنشیان، به‌عنوان جانشینان اسکندر، مدتی را در ایران حکومت کردند. در دوره حکومت سلوکیان، فرهنگ یونانی بر ایران غالب شد. سلوکیان با فرهنگ یونانی بر ایران حکم راندند و شهرسازی‌های خود را بر اساس معماری یونانی بنیاد کردند. با حکمرانی این سلسله در ایران، مدت‌ها فرهنگ ایرانی رنگ باخت و حتی در دوره اشکانیان نیز مدت زمان زیادی طول کشید تا فرهنگ یونانی از ایران رخت بربست.

در همین رابطه، «حسن الخالدی»، پژوهشگر و باستانشناس عراقی تاکید کرد: آثار باستانی به جای مانده از دوره اشکانی و سلوکی بسیار نادر است و نمایشگر بخش مهمی از تاریخ و تمدن عراق است.

وی گفت: کشف آثار باستانی مربوط به سه قرن پیش از میلاد بر اهمیت آثار موجود در موزه‌های عراق می‌افزاید چرا که در نتیجه جنگ‌ها و عدم ثبات سیاسی بخش قابل توجهی از آثار باستانی عراق یا تخریب و یا سرقت شده است.

مقامات عراقی پیش از این اعلام کرده بودند که بیش از 17 هزار آثار باستانی قاچاق شده به خارج را به کشور بازگردانده اند.

به گفته مسئولان عراقی، بیش از 15 هزار مکان باستانی در این کشور وجود دارد که تاکنون هیچ گونه کاوشی در آن صورت نگرفته است.

گفتنی است بابل، آشور، اور، نمرود، سامرا، الانبار و مناطق دیگر می‌تواند در خود آثار باستانی بسیاری را جای داده باشد.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا