سازمان ملل اجازه ورود تجهیزات ارتباطی به فرودگاه صنعا را خواستار شد

سازمان ملل از دولت مورد حمایت عربستان در یمن خواست اجازه ورود دستگاه های ارتباطی جدید به فرودگاه صنعا را بدهد.

میدل ایست نیوز: سازمان ملل از دولت مورد حمایت عربستان در یمن خواست به منظور حفظ ایمنی پروازهای بشردوستانه، اجازه ورود دستگاه های ارتباطی جدید به فرودگاه صنعا را بدهد.

«دیوید گریسلی»، هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل امروز در بیانیه ای گفت: دستگاه های ارتباطی در فرودگاه صنعا دچار مشکلات فنی شده است.

وی افزود: طی 18 ماه گذشته کادر پروازهای بشردوستانه سازمان ملل، دست کم 10 مورد را که نتوانسته اند با برج مراقبت پرواز فرودگاه صنعا ارتباط برقرار کنند یا ارتباط واضح نبوده را گزارش داده اند و این وضعیت ممکن است خطرناک باشد.

اداره کل هواپیمایی و هواشناسی فرودگاه صنعا در سال 2019 دستگاه های مراقبتی را خریداری و سازمان ملل با انتقال آن به فرودگاه موافقت کرده است اما ائتلاف عربی به رهبری عربستان با انتقال این دستگاه ها موافقت نکرده و گفته این روند به موافقت دولت مورد حمایت خود نیاز دارد.

گریسلی گفت از دولت یمن می خواهد فورا مجوز ورود دستگاه های ارتباطی که محتویات آن توسط ائتلاف عربی در دسامبر 2021 بررسی شده را صادر کند.

فرودگاه بین المللی صنعا که حریم هوایی و پروازهای آن تحت کنترل ائتلاف عربی است و از سال 2016 تنها هواپیماهای حامل کمک و وابسته به سازمان ملل در آن فرود می آید، گذرگاه اصلی ورود کمک به یمن است.

این فرودگاه از اواخر ماه دسامبر از پذیرش پرواز به دلیل خسارت های ناشی از حمله ائتلاف عربی بازماند.

ائتلاف عربی، انصار الله یمن را به استفاده از این فرودگاه برای اهداف نظامی به خصوص شلیک موشک های بالستیک و پرواز پهپاد به سمت عربستان متهم می کند.

پیش از این اداره کل هواپیمایی یمن وابسته به انصار الله از فعالیت مجدد این فرودگاه خبر داده بود اما گفته بود با توجه به قدیمی بودن دستگاه های ارتباطی این فرودگاه هیچ تضمینی برای ادامه فعالیت آن وجود ندارد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
روسیا الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا