وزارت برق عراق: به دلیل کاهش واردات گاز از ایران اکثر نیروگاه ها از کار افتاده است

سخنگوی وزارت برق عراق اعلام کرد که مذاکرات برای افزایش واردات گاز از ایران ادامه دارد اما ایران طلب خود را می خواهد.

میدل ایست نیوز: وزارت برق عراق آخرین تحولات مربوط به اتصال شبکه برق عراق به کشورهای همسایه را تشریح و تاکید کرد به دلیل کاهش صادرات گاز ایران به عراق، اکثریت نیروگاه ها از کار افتاده است.

«احمد موسی»، سخنگوی وزارت برق در گفت وگویی به خبرگزاری رسمی عراق (واع) گفت: مذاکرات با ایران ادامه دارد اما ایران طلب خود را می خواهد، وزارت برق هم آمادگی خود برای پرداخت همه بدهی به ایران را اعلام کرده است و به زودی بدهی به صندوق اعتباری بانک تجارت عراق واریز می شود.

وی در ادامه افزود: وزارت دارایی عراق باید این بدهی را به ایران پرداخت کند؛ از این رو از آن می خواهیم طلب ایران را پرداخت کند زیرا کاهش واردات گاز از ایران بر سیستم برق تاثیر می گذارد.

موسی اشاره کرد که به دلیل کمبود سوخت نیروگاه هایی داریم که از کار افتاده است و اکثر نیروگاه ها آماده فعالیت است اما به دلیل کمبود گاز فعالیت آن متوقف شده است.

سخنگوی وزارت برق عراق تصریح کرد که بارزترین مشکل این است که واردات گاز از 50 میلیون به 8 میلیون و نیم مترمکعب کاهش یافته است.

وی درباره پروژه های اتصال شبکه برق عراق به کشورهای همجوار گفت که این پروژه ها در حال پیگیری است و مذاکرات بر سر قیمت تعرفه ادامه دارد و تاکنون توافقی صورت نگرفته است.

موسی افزود وزارت برق عراق با اردن همکاری می کند و قرارداد اتصال برق دارد و خاطرنشان کرد که جنرال الکتریک کار خود را آغاز کرده است.

وی با تاکید بر اینکه تمامی ارتباطات فنی با ترکیه با اخذ تاییدیه برای تکمیل این پرونده تکمیل شده است، خاطرنشان کرد که این وزارتخانه با عربستان سعودی نیز مذاکراتی دارد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
خبرگزاری رسمی عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا