توسعه زیرساخت‌های آموزشی؛ هدف جدید سرمایه‌گذاری چین در عراق

سایت فرانسوی Intelligence Online در گزارشی به روابط اقتصادی چین و عراق پرداخته و نوشته است که پکن در حال حاضر تمرکز خود را بر بخش زیرساخت‌های آموزشی عراق به ویژه ساخت مدارس معطوف کرده است.

میدل ایست نیوز: سایت فرانسوی “اینتلیجنس آنلاین” (Intelligence Online) در گزارشی به سرمایه‌گذاری چین در بخش زیرساخت عراق پرداخته و نوشته که این کشور پس از آنکه فشارهای امریکا مانع از آن شد که قراردادهای نفتی گسترده‌ای با عراق امضا کند، تمرکز خود را بر بخش زیرساخت‌های آموزشی عراق به ویژه ساخت مدارس معطوف کرده است.

این سایت فرانسوی افزود که اواخر سال گذشته میلادی دو شرکت چینی “سینوتک” (Sinotec) و “پاورچاینا” (PowerChina) قراردادهایی را برای ساخت هزار مدرسه در عراق امضا کردند که ذیل توافق سال 2019 دو کشور مبنی بر “تبادل نفت در مقابل ساخت” قرار می‌گیرد.

طبق این توافق شرکت “پاورچاینا” که شرکتی تخصصی در حوزه زیرساخت‌های برق و نفت است و هم‌اکنون یک ایستگاه برق را در منطقه “الرمیله” واقع در جنوب عراق در دست ساخت دارد، قرار است 679 مدرسه در سراسر عراق بسازد.

شرکت “سینوتک” هم که در قاره آفریقا بسیار شناخته شده است با امضای قرارداد ساخت 321 مدرسه در عراق به دنبال مهیا کردن شرایط برای ورود به بازار عراق است.

در همین حال کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که این شرکت چینی ممکن است پس از پروژه ساخت مدارس، برای توسعه فعالیت‌های اصلی خود در حوزه انرژی و هیدرولیک در عراق هم اقدام کند.

بر اساس گزارش “اینتلیجنس آنلاین” مذاکرات طرف‌های چینی در عراق از سوی یک تاجر باسابقه چینی به نام “چین چیان زهونگ” انجام شده که خود دهه‌هاست در عراق فعالیت اقتصادی می‌کند و تا پیش از حمله امریکا به عراق در تجارت نساجی این کشور فعالیت گسترده‌ای داشت.

این سایت تحلیلی افزود که این تاجر مشهور چینی که در حوزه رستوران‌داری و مشاوره برای اخذ پیمانکاری در عراق بسیار فعال است خود شخصا بر مذاکرات طرف‌های چینی برای ساخت مدرسه در عراق نظارت داشته است.

از سوی دیگر “اینتلیجنس آنلاین” به امضای قرارداد میان شرکت ملی مهندسی شیمی چین (CNCE) و وزارت نفت عراق برای ساخت یک پالایشگاه در شهر فاو در نزدیکی بصره با ظرفیت 300 هزار بشکه نفت به ارزش حدود 7 میلیارد دلار هم اشاره کرد و نوشت که چین درحال حاضر در حال تعمیق بخشیدن هر چه بیشتر سرمایه‌گذاری‌های خود در عراق است و استراتژی‌های این کشور در حال ثمر دادن است.

 

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الخلیج الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا