مجوز امریکا برای پرداخت غرامت کره جنوبی به یک سرمایه‌گذار ایرانی

امریکا دولت کره جنوبی را مجاز ساخته است تا غرامت‌های گذشته را به یک گروه سرمایه گذار ایرانی پرداخت کند.

میدل ایست نیوز: وزارت امور خارجه کره جنوبی اعلام کرد که خزانه داری آمریکا یک مجوز خاص برای انتقال پول غرامت به یک سرمایه گذار ایرانی را صادر کرده است و این مساله می تواند به بهبود روابط سئول با تهران کمک کند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری یونهاپ، وزارت امور خارجه کره جنوبی روز چهارشنبه اعلام کرد: آمریکا دولت کره جنوبی را مجاز ساخته است تا غرامت‌های گذشته را به “گروه دیانی” ایران پرداخت کند. کره جنوبی در سال 2018 محکوم شده بود که در چارچوب یک پرونده دعوای حقوقی دولت کره با این گروه سرمایه گذار به طرف ایرانی غرامت بپردازد.

دفتر کنترل دارایی خارجی وزارت خزانه داری آمریکا (OFAC) روز ششم ژانویه یک “مجوز خاص” صادر کرد تا مطابق آن دولت سئول بتواند به سرمایه گذار ایرانی در ارتباط با در اختیار گرفتن (خریداری) ناموفق شرکت “دوو الکترونیکس” مربوط به سال 2010 غرامت پرداخت کند.

پیشتر در ماه جاری “چوی جونگ – کان” معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی در حاشیه مذاکرات وین با رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران دیدار کرده بود.

در سال 2018 “مرکز بین المللی برای حل و فصل دعاوی سرمایه گذاری” ICSID به دولت کره جنوبی دستور داده بود که در حدود 73 میلیارد “وون” (63 میلیون دلار) به خانواده دیانی بپردازد اما پرداخت این غرامت به علت تحریم های آمریکا انجام نشد.

وزارت امور خارجه کره اعلام کرد که این مجوز خاص و موردی به دولت سئول اجازه می دهد با استفاده از سامانه مالی آمریکا پول را برای خانواده “دیانی” ارسال کند. مبلغ دقیق این پول از طریق رایزنی‌های بعدی مشخص خواهد شد.

در بیانیه وزارت امور خارجه کره آمده است: انتظار می رود که این مجوز به نهایی و مختومه شدن این مناقشه حقوقی با خانواده دیانی منجر شود که یکی از موضوعات بین کره جنوبی و ایران بوده و امید است که این مساله به بهبود روابط دوجانبه کمک کند.

مقامات سئول در عین حال گفتند که با این حال هنوز سرنوشت 7 میلیارد دلار دارایی راکد مانده ایران در بانک های کره جنوبی عمدتا به سرنوشت مذاکرات بین ایران و قدرت های جهانی بستگی دارد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. ما خیلی اشتباه کردیم کشتی کره ای را آزاد کردیم. اینها فقط زبان زور را میفهند. چون در دنیا ظاهرا قانون جنگل حکمفرما هست و بایستی با زور حق خودمان را در دنیا بگیریم. درود بر برادران سپاه قدس و انشاالله در همه حال پیروز باشند و خدا آنها را یاری کن و موفقشان بدار.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا