وزیر امور خارجه اردن از تمایل کشورش برای ارتقای روابط با سوریه خبر داد

وزیر امور خارجه اردن در مصاحبه‌ای با شبکه "سی ان ان" از تمایل اردن برای طی کردن روند سیاسی جدی در خصوص روابط خود با سوریه خبر داد.

میدل ایست نیوز: «ایمن الصفدی» وزیر امور خارجه اردن در مصاحبه‌ای با شبکه “سی ان ان” گفت که اردن مایل است روند سیاسی جدی در خصوص روابط خود با سوریه را طی کند.

الصفدی در پاسخ به سوالی مبنی بر احتمال عادی‌سازی روابط با سوریه به ویژه با گفت‌وگوی «عبدالله دوم» پادشاه اردن و «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه و باز شدن مرزهای دو کشور، اعلام کرد که کاری که در اردن قصد داریم انجام دهیم این است که مطمئن شویم یک روند سیاسی جدی به این بحران پایان خواهد داد.

وی افزود که میزبانی اردن از 1.3 میلیون آواره سوری، تهدید تروریسم از مرزها، خطر قاچاق مواد مخدر از مرزها و بحران 11 ساله در سوریه ما را وادار می‌کند تا برای حل بحران این کشور هر چه در توان داریم انجام دهیم نه این که رویکردی را اتخاذ کنیم که ممکن است به هیچ نتیجه‌ای منجر نشود.

الصفدی همچنین خاطرنشان کرد که باید با امریکا و شرکایمان برای رسیدن به راه حلی سیاسی در این خصوص همکاری کنیم.

وزیر اردن در ادامه تاکید کرد که روابط با سوریه دو وجه دارد که وجه اول آن دوجانبه است و بعد دیگر آن است که بحران در سوریه به عنوان یک کشور همسایه با اردن که دارای 306 کیلومتر مرز مشترک است، تاثیر بسیار زیادی بر ما گذاشته است.

وی یادآور شد که هزینه تأمین زندگی برای آوارگان سوری از دیگر چالش‌های دولت اردن است؛ موضوعی که به گفته وی به طور تدریجی از اهمیت آن در سطح جهانی کاسته می‌شود.

الصفدی همچنین افزود که ما باید برای راه حل سیاسی تلاش کنیم و مطمئن باشیم که بحران سوریه، راه حل نظامی ندارد و آنچه اردن در تلاش است تا انجام دهد باز کردن افقی برای دستیابی به یک راه حل سیاسی در این زمینه است.

پادشاه اردن در اکتبر گذشته برای اولین بار پس از آغاز بحران در سوریه با «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه به صورت تلفنی گفت‌وگو کرد؛ گفت‌وگویی که نشان دهنده نزدیک شدن روابط میان دمشق و امان پس از اعلام بازگشایی گذرگاه مرزی “جابر” و از سرگیری پروازهای زمینی و هوایی بین دو کشور است.

«بشیر الخصاونه» نخست وزیر اردن هم پیش از این روابط امان و دمشق را مثبت ارزیابی کرده و اعلام کرده بود که این کشور هیچ روزی در امور داخلی سوریه دخالت نکرده و آن چیزی که برای امان اهمیت دارد برقراری امنیت در سوریه است و به همین منظور هماهنگی‌های امنیتی و نظامی میان دو کشور به ویژه در حوزه قاچاق مواد مخدر و مبارزه با تروریسم به طور پیوسته ادامه دارد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
الحره

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا