تحرکات مصر و قطر برای پیشبرد پرونده های آتش بس و بازسازی غزه

رئیس هیئت قطری بازسازی غزه و هیئتی از افسران بلندپایه مصر در رفت و آمد به تل آویو و غزه هستند تا پیشرفتی در پرونده های آتش بس و بازسازی غزه صورت بگیرد.

میدل ایست نیوز: قطر و مصر تحرکات خود با اسرائیل و نوار غزه برای پیشبرد توافق آرامش اوضاع در نوار غزه را پس از هفته های متمادی وقفه و تنش، از سرگرفتند.

منابع فلسطینی مطلع به «الشرق الاوسط» گفتند که محمد العمادی، رئیس هیئت قطری بازسازی غزه، مذاکراتی با مقامات اسرائیلی داشته و گفته شده شب گذشته از طریق گذرگاه مرزی بیت حانون، وارد غزه شده است.

منابع مذکور اشاره کردند که پیشبرد آرامش اوضاع، بررسی بازسازی غزه از جمله تسریع در اجرای پروژه های قطر و ورود تسهیلات به نوار غزه در دستور کار رئیس هیئت قطری بازسازی غزه قرار دارد.

منابع محلی گفته اند احتمالا او در این سفر چندین مرتبه بین غزه و تل آویو در تردد باشد و با مسئولان اسرائیلی و فلسطینی دیدار و گفت وگو کند.

از سویی دیگر شبکه «ریشت کان» عبری زبان خبر داد که هیئتی از افسران بلندپایه مصر نیز به تل آویو رفته اند تا با مقامات اسرائیل دیدار کنند. موضوع این دیدار مسائل مربوط به نوار غزه از جمله بازسازی آن، پرونده آتش بس و تلاش برای پیشروی در پرونده اسراست.

انتظار می رود رئیس هیئت قطری بازسازی غزه با یحیی السنوار، رئیس جنبش حماس در غزه و مسئولان دیگر و سایر گروه های فلسطینی برای آتش بس بلند مدت تر در غزه دیدار کند.

العمادی در دیدار با رهبران حماس با آنها در مورد پرونده های مهم مرتبط با غزه و نتایج گفت وگوهایش با مسئولان اسرائیلی گفت وگو خواهد کرد.

تحرکات مصر و قطر در زمانی صورت می گیرد که اسرائیل قصد دارد بخشی از تحریم های اعمال شده بر نوار غزه را کاهش دهد اما این مساله به توافقی شامل بازسازی غزه و رفع محاصره این باریکه منجر نشود؛ آن هم تا زمانی که حماس تکلیف مساله مبادله اسرا را مشخص نکرده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الشرق الاوسط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا