اقتصادیخبر اولسیاسی

توافقنامه اتصال شبکه برق عراق و عربستان فردا امضا می شود

دبیر هئیت دولت عراق ضمن اشاره به تلاش های عراق و عربستان برای توسعه همکاری ها در زمینه های مختلف، گفت توافقنامه اتصال شبکه برق بین دو کشور فردا امضا می شود.

میدل ایست نیوز: «حمید الغزی»، دبیر هیئت دولت عراق امروز اعلام کرد که عراق و عربستان فردا توافقنامه اتصال شبکه برق را امضا می کنند.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)، وی در سخنرانی خود طی نشست تجاری عراق و عربستان که در ریاض برگزار شده، از سفر هیئتی از وزارت کشاورزی عراق به عربستان خبر داد و گفت: با توجه به دستورات مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق و تاکید بر لزوم حمایت از برادری و همکاری اقتصادی بین عراق و عربستان، همکاری بین دو کشور ادامه دارد.

الغزی در ادامه سخنانش افزود: سیاست و روش دولت های پی در پی در عراق چه در گذشته و حال، حمایت از شورای هماهنگی عراق و عربستان است چرا که دو کشور معتقدند صفحه تازه ای در روابط تاریخی بین دو کشور گشوده شده است و در واقع شورای هماهنگی عراق و عربستان منجر به تاسیس شورای تجاری مشترکی بین دو کشور شده است و برخی دستاوردها از جمله بازگشایی گذرگاه مرزی عرعر که سال ها بسته بود و سود کلانی برای دو کشور دارد، به همراه داشته است.

وی تصریح کرد: عربستان ما را در جریان برخی مشکلات در گذرگاه عرعر قرار داده است و به زودی برای حل آن تلاش می کنیم. برخی از آن را حل کرده ایم و طی هفته آتی بقیه مشکلات حل می شود.

دبیر هیئت دولت عراق به افتتاح دفتری از شورای هماهنگی در بغداد و امضای بسیاری از یادداشت های تفاهم برای تقویت روابط بین دو کشور اشاره کرد و گفت: در بسیاری از پرونده ها از جمله اتصال شبکه برق عراق و توسعه شهرک های صنعتی و همکاری در زمینه ورزشی تلاش می کنیم.

وی خبر داد که دو کشور فردا توافقنامه اتصال شبکه برق بین عراق و عربستان را امضا خواهند کرد.

الغزی با بیان اینکه تیم های فنی عراق به اقدامات خود در زمینه پتروشیمی ادامه می دهند، اظهار داشت که درباره سه رکن اصلی چشم انداز 2030 عربستان و سطح خاورمیانه سبز ولیعهد عربستان پس از ورود هیئت عراقی از کمیته کشاورزی به ریاست وزیر کشاورزی عراق به عربستان رایزنی خواهد شد.

دبیر هیئت دولت عراق با اشاره به نقش مهم شورای هماهنگی عراق و عربستان در همکاری اقتصادی بین دو کشور، ابراز امیدواری کرد که بخش های صنعتی و اقتصادی از این شراکت بهره مند شوند و پروژه های صنعتی پایداری ایجاد شود.

وی توضیح داد که از زمان تشکیل شورای هماهنگی یک مساله اساسی را در نظر گرفته ایم و آن عدم توقف فعالیت شورای تجاری اقتصادی عراق و عربستان به دلیل وجود اراده حقیقی دولت ها است.

الغزی در پایان تاکید کرد که حجم مبادله تجاری بین دو کشور به 15 درصد رسیده است و این یک پیشرفت است و ابراز امیدواری کرد که حجم مبادلات به رقمی که شایسته ظرفیت های دو کشور است، برسد.

منبع
خبرگزاری رسمی عراق

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا