نارضایتی یمن از میزبانی مذاکرات ایران و عربستان توسط عراق/سفیر انصار الله: سلاح ما ایرانی نیست

سفیر دولت نجات ملی یمن وابسته به انصار الله در تهران از میزبانی مذاکرات ایران و عربستان توسط عراق انتقاد کرد و گفت: هر گونه مذاکراتی در مورد یمن که طرف‌های یمنی در آن نباشند برای ما قابل قبول نیست.

میدل ایست نیوز: «ابراهیم الدیلمی»، سفیر دولت نجات ملی یمن وابسته به انصار الله در ایران درباره مذاکرات ایران و عربستان و نگاه یمن به این مذاکرات و اینکه چقدر این احتمال وجود دارد که در جریان این مذاکرات موضع یمن نیز مطرح و حل شود،‌ گفت:‌ ما به صراحت به مقامات عراقی که میزبان مذاکرات ایران و عربستان هستند اعلام کرده‌ایم که هر گونه مذاکراتی در مورد یمن که طرف‌های یمنی در آن نباشند برای ما قابل قبول نیست و این موضوع را طرف‌های ایرانی نیز به طرف عربستانی گوشزد کرده‌اند.

سفیر انصار الله در تهران در گفت وگویی با خبرگزاری ایسنا اظهار کرد: براساس آنچه که ما می‌دانیم مذاکرات بغداد بین تهران و ریاض در ارتباط با مسائل دوجانبه است. البته بر این موضوع نیز تأکید می‌کنیم که عربستان میل چندانی برای حل اختلافات ندارد و این باعث می‌شود که این گونه مذاکرات نتیجه بخش نباشد.

الدیلمی همچنین در مورد برخی از ادعاهای مطرح شده پیرامون روابط ایران و انصارالله از جمله بعد از درگذشت حسن ایرلو سفیر پیشین ایران در صنعا و ادعاهای تعدادی از رسانه‌ها مبنی بر اینکه بین ایران و انصارالله اختلاف وجود دارد،‌ گفت: روابط ایران و یمن در سطح بالایی است و کیفیت بسیار خوبی دارد.

وی با بیان اینکه روابط ایران و یمن براساس احترام متقابل و عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر شکل گرفته است، اظهار کرد:‌ ایران تنها کشوری است که به صورت آشکارا و رسمی در کنار مردم یمن ایستاده است. وقتی همه سفرای کشورهای خارجی به خاطر جنگ از یمن فرار کردند ایران به یمن سفیر فرستاد و باید گفت روابط دو کشور به صورت مستمر رو به پیشرفت است و گسترش این روابط خواسته دو کشور است.

وی با تأکید بر اینکه نباید به ادعای رسانه‌هایی که سعی می‌کنند بین دو طرف اختلاف ایجاد کنند و از آب گل‌آلود ماهی بگیرند،‌ توجه کرد،‌ اظهار داشت:‌ انشاءالله به زودی سفیر ایران در یمن هم انتخاب می‌شود و ما شاهد حضور او در صنعا خواهیم بود.

الدیلمی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد توان موشکی و پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن تصریح کرد: از ابتدای این جنگ نیروهای مسلح یمن در حال ارتقای توان نظامی خود در بخش‌های موشکی و پهپادی بوده‌اند و ما در بخش‌های زمینی و دریایی نیز توانستیم توانمندی‌های زیادی را کسب کنیم و این موضوعی است که دشمن تصور آن را نمی‌کرد که ما بتوانیم به این سطح از پیشرفت در این حوزه دست پیدا کنیم. آن‌ها در همین چارچوب به خاطر همین عدم باور، به دروغ در رسانه‌هایشان می‌گویند که این سلاح‌ها ساخت ایران است در حالی که این دروغی بیش نیست و همه این تسلیحات در کارخانه‌های تسلیحاتی یمن ساخته شده است و نیروها و متخصصان یمنی به صورت شبانه‌روز در این زمینه مشغول به فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه ما از تجربه و توان کارشناسی ایران در این زمینه استفاده کرده و می‌کنیم، اظهار کرد: این موضوع چیزی نیست که ما بخواهیم آن را مخفی کنیم و یا بیان آن را عیب و عار بدانیم. هر کشوری که بخواهد در این زمینه به ما کمک کند ما از آن استقبال می‌کنیم. حال ایران باشد یا هر کشور دیگری. ما از همکاری‌های کارشناسی و تجارب ایران در این زمینه استقبال می‌کنیم و همچنین از هر کمک دیگری که بتواند تجاوزات علیه یمن را خنثی کند.

سفیر یمن در تهران با تأکید مجدد بر اینکه این کذب محض است که سلاح‌های یمنی، ساخت ایران است،‌ تصریح کرد: یادم می‌آید که در یک نشست در آلمان یکی از نخبگان عربستانی به من گفت که سلاح‌های شما ایرانی است و من در جواب به او گفتم سلاح‌های شما از کجاست، از کانادا، چین، آمریکا، فرانسه و کشورهای دیگر. ما هم مطمئنا دنبال دریافت سلاح هستیم نه فقط از ایران بلکه هر کشوری که بتواند به ما کمک کند و این یک مسئله طبیعی است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا