دیدار فرستاده امریکا برای مذاکرات ترسیم مرزهای لبنان با عون و میقاتی

فرستاده امریکا برای مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی لبنان، در سفر به بیروت با رئیس جمهوری و نخست وزیر لبنان دیدار کرد. 

میدل ایست نیوز: «آموس هوکشتاین»، فرستاده امریکا برای مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی لبنان، در سفر به بیروت با رئیس جمهوری و نخست وزیر لبنان دیدار کرد.

به گزارش «روسیا الیوم»، «میشل عون»، رئیس جمهوری لبنان، در دفتر خود در بیروت با فرستاده امریکا برای مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی لبنان، دیدار کرد.

در این دیدار که سفیر امریکا در بیروت و وزرای خارجه و انرژی لبنان نیز حضور داشتند روند مذاکرات و دستور کار مذاکرات پیش رو میان لبنان و اسرائیل که با وساطت امریکا جریان دارد بررسی شد.

ظهر امروز نیز هوکشتاین با نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان، دیدار و روند مذاکرات را بررسی کرد.

هوکشتان که هفته گذشته به اسرائیل سفر کرده بود شب گذشته وارد بیروت شده است.

وی در کنفرانسی مطبوعاتی تأکید کرد که موانع پیش روی پیشرفت در مذاکرات ترسیم مرزها تا حد زیادی برطرف شده است.

مذاکرات لبنان و اسرائیل برای ترسیم مرزهای آبی با وساطت امریکا برگزار می‌شود از 4 مه سال گذشته به علت اختلاف طرفین درباره نقشه‌ها متوقف شد.

وزیر انرژی اسرائیل ماه گذشته گفت که اسرائیل آماده ازسرگیری مذاکرات است اما اجازه نمی‌دهد که بیروت شرط‌های مذاکره را به اسرائیل دیکته کند.

در آغاز این مذاکرات قرار بود تکلیف 860 کیلومتر مربع از آب‌های مورد اختلاف بر اساس نقشه ارائه شده سازمان ملل تعیین شود، اما بعدتر لبنان این نقشه را غیر قابل قبول دانست و خواستار افزودن 1430 کیلومتر مربع دیگر به موضوع مذاکرات شد.

کشف ذخایر گازی در شرق مدیترانه که می‌تواند موجب تحول اقتصاد کشورهای مشرف بر آن شود، باعث شد که لبنان در پی تعیین مرزهای خود با اسرائیل به منظور تسهیل سرمایه‌گذاری برای استخراج گاز برآید.

مقدمات این مذاکرات توسط «نبیه بری» انجام شد و مذاکرات بدون مواجهه مستقیم هیئت‌های لبنانی و اسرائیلی و با وساطت امریکا برگزار می‌شود.

 

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
روسیا الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا