شکاف سیاسی در لبنان در پی حمله روسیه به اوکراین

موضعگیری وزارت امور خارجه لبنان مبنی بر محکوم کردن حمله روسیه به اوکراین با مخالفت‌ گسترده‌ جریان‌های سیاسی لبنان از جمله مقامات نزدیک به جریان مقاومت مواجه شد.

میدل ایست نیوز: همزمان با آغاز حمله روسیه به شرق اوکراین، وزارت امور خارجه لبنان با صدور بیانیه‌ای اقدام نظامی مسکو را محکوم کرد؛ موضعگیری وزارت امور خارجه لبنان با مخالفت‌ها و واکنش‌های گسترده‌ای در داخل این کشور از جمله از سوی مقامات نزدیک به جریان مقاومت مواجه شد.

وزیر کار لبنان: موضع وزارت امور خارجه شتابزده بود

وزیر کار لبنان در مخالفت با موضع وزارت امور خارجه این کشور در ماجرای اوکراین، تاکید کرد که موضع رسمی لبنان در مورد روسیه باید با سیاست بی‌طرفی همخوانی داشته باشد.

وی با شتابزده خواندن موضع وزیر امور خارجه لبنان در خصوص اوکراین گفت که این موضع توجیه ناپذیر است و بیشتر وزرای کابینه بر ضرورت پایبندی به سیاست بی‌طرفی تاکید دارند.

مشاور عون: محکومیت اقدام روسیه در تضاد با روابط عمیق با مسکو است

«امل ابوزید» مشاور رئیس جمهور لبنان هم موضع وزیر امور خارجه این کشور در خصوص اوکراین را مایه تعجب دانست و افزود که به نظر می‌رسد وزیر امور خارجه برای صدور این بیانیه تحت فشار بوده است.

ابوزید تاکید کرد که موضع وزارت امور خارجه بیانگر اجماع لبنان در خصوص رابطه عمیق میان بیروت و مسکو نیست و از این رو رئیس جریان ملی آزاد در تماس با سفیر روسیه در لبنان نارضایتی خود از این بیانیه را به اطلاع سفیر رسانده است.

مشاور رئیس جمهوری لبنان همچنین خاطرنشان کرد که به زودی به مسکو خواهد رفت تا در خصوص موضع لبنان درباره اوکراین با مقامات این کشور گفت‌وگو کند.

نماینده حزب‌الله: وزیر خارجه باید توضیح بدهد

«ابراهیم الموسوی» نماینده حزب‌الله لبنان در پارلمان نیز با انتشار توئیتی با انتقاد شدید از موضع وزارت امور خارجه لبنان در محکوم کردن حمله روسیه به اوکراین در توییتی نوشت که وزیر امور خارجه باید در این باره پاسخگو باشد.

وی با بیان اینکه هر کجا که بخواهند ادعای بی‌طرفی می‌کنند و هر کجا که بخواهند دخالت و محکوم می‌کنند، افزود که لبنان چه نوع سیاست خارجی را دنبال می‌کند و جایگاه مصلحت لبنان در این سیاست خارجی کجاست.

از سویی «حسن فضل الله» دیگر نماینده حزب الله در پارلمان نیز در سخنانی تاکید کرد که بیانیه وزارت امور خارجه بیانگر موضع ملت و حاکمیت لبنان نیست.

عضو جنبش امل: وزیر امور خارجه نباید بدون هماهنگی کابینه اعلام موضع می‌کرد

«محمد المرتضی» وزیر فرهنگ لبنان و از اعضای جنبش امل (هم‌پیمان حزب‌الله) نیز به موضع وزارت امور خارجه این کشور اعتراض و اعلام کرد که وزیر امور خارجه حق نداشت بدون مراجعه به هیئت دولت موضعی را اتخاذ کند.

سفارت روسیه در بیروت: موضع وزارت امور خارجه لبنان به معنای جانبداری است

سفارت روسیه در بیروت هم در واکنش به محکومیت اقدام نظامی روسیه در اوکراین از سوی وزارت امور خارجه لبنان، بیانیه ای صادر و اعلام کرد که موضع وزارت امور خارجه لبنان در مخالفت با سیاست بی طرفی است و به معنای جانبداری از یک طرف علیه طرف دیگری است.

وزارت امور خارجه لبنان: اقدام روسیه تهاجم به خاک اوکراین است

وزارت امور خارجه لبنان در پی حوادث اوکراین، بیانیه ای صادر و اقدام روسیه تهاجم به خاک اوکراین توصیف کرده و مسکو را به توقف فوری عملیات نظامی و خارج کردن نیروهای خود از اوکراین و بازگشت به گفت‌وگو و مذاکره فراخوانده بود.

تشکر سفرای فرانسه و آلمان از موضع وزارت امور خارجه لبنان

از سویی پس از صدور بیانیه وزارت امور خارجه لبنان در محکومیت حمله نظامی روسیه، سفرای فرانسه و آلمان در بیروت با وزیر امور خارجه لبنان دیدار کردند و ضمن تشکر از وی، از لبنان خواستد بر این موضع باقی بماند.

وزیر امور خارجه لبنان هم اعلام کرد که موضع کشورش ثابت بوده و ناشی از تمایل لبنان برای پایبندی به اصول قوانین بین‌المللی است که ضامن اصلی حمایت از صلح و نظم جهانی و تضمینی برای حفظ تمامیت ارضی کشورهاست.

وی تاکید کرد که موضع لبنان علیه روسیه یا هر کشور دوست دیگری نیست بلکه یک موضع اصولی و محکم است که لبنان در هر بحران مشابهی دیگری هم آن را اتخاذ خواهد کرد.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه بامداد پنجشنبه در یک سخنرانی تلویزیونی، از حمله نظامی کشورش به شرق اوکراین خبر داد.

حمله نظامی روسیه به اوکراین با مخالفت گسترده کشورهای غربی همراه بوده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الشرق الاوسط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا