جنبش جهاد اسلامی و حماس استقبال از رئیس جمهور اسرائیل در ترکیه را محکوم کردند

جنبش جهاد اسلامی و حماس در بیانیه های جداگانه ای استقبال از رئیس جمهور اسرائیل در ترکیه را محکوم کردند.

میدل ایست نیوز: جنبش جهاد اسلامی در بیانیه‌ای استقبال از اسحاق هرتزوگ رئیس جمهور اسرائیل در ترکیه را محکوم کرد.

این جنبش عنوان کرد که استقبال از رئیس جمهور اسرائیل در ترکیه را به شدت محکوم و تاکید می‌کند که سفر او در سایه تشدید تجاوزات و جنایت ها علیه ساکنان قدس و طرح‌های آن برای یهودی‌سازی مقدسات فلسطین و تعرضات شهرک‌نشینان اشغالگر به مسجد الاقصی انجام می‌گیرد که این به معنی جانبداری از دشمن اشغالگر در مقابله با جهاد و مبارزه ملت فلسطین است.

این بیانیه می‌افزاید: تلاش برای برقراری دوباره روابط با اسرائیل به بهانه منافع این یا آن دولت، به معنی رها کردن قدس و فلسطین و پشت کردن به آن است.

جهاد اسلامی افزود که از مواضع قاطع ملت مسلمان ترکیه در مخالفت با این سفر که اهانت به خون شهدای ترکیه در راه شکستن محاصره غزه و بر خلاف مواضع این ملت در حمایت از حقوق ملت فلسطین است، تقدیر می‌کند.

جنبش مقاومت اسلامی حماس نیز در بیانیه‌ای به سفر هرتزوگ به ترکیه واکنش نشان داد.

در این بیانیه آمده است: بار دیگر مخالفت قاطع خود را با ازسرگیری روابط ترکیه با اسرائیل اعلام کرده و خواستار حمایت بیشتر از ملت فلسطین برای پایان اشغالگری و بازپس‌گیری حقوق سلب شده خویش هستیم.

بیانیه مذکور افزود که جنبش حماس سفر مسئولان اسرائیلی به کشورهای اسلامی و عربی که آخرین نمونه آن سفر اسحاق هرتزوگ رئیس جمهور اسرائیل به برخی کشورهای منطقه بود، را با نگرانی زیادی دنبال می‌کند.

حماس این سفرها به کشورهای اسلامی و عربی را که عمق استراتژیک ملت فلسطین و قضیه عادلانه آن است، مایه تاسف دانست.

جنبش حماس تاکید کرد که بار دیگر موضع اصولی خود را در مخالفت با هرگونه رابطه با اسرائیل که مقدسات ما را هتک حرمت کرده، به دنبال یهودی‌سازی قدس و مسجد الاقصی است، به محاصره ساکنان غزه و تجاوزات علیه آنان ادامه می‌دهد، هزاران نفر را به اسارت گرفته، کودکان را می‌کشد، خانه‌های فلسطینیان را ویران می‌کند و این ملت را آواره می‌کند، اعلام می‌دارد.

این جنبش همچنین تاکید کرد که نباید زمینه برای حضور اسرائیل در منطقه و پایمال کردن منافع ملت‌ها فراهم شود، کما اینکه خواستار همبستگی بیشتر با ملت فلسطین و تقویت مقاومت و پایداری این ملت به عنوان خط مقدم دفاع از قبله نخست مسلمانان و منافع امت شد؛ که این منافع قطعا با منافع اسرائیل در تضاد است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
مرکز اطلاع رسانی فلسطینمرکز اطلاع رسانی فلسطین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا