رويترز: شورای همکاری طرف های یمنی را برای آغاز مذاکرات صلح به ریاض دعوت می کند

شورای همکاری درصدد دعوت از گروه انصارالله و دیگر طرف‌های یمنی به ریاض برای مطرح کردن ابتکار عمل تازه‌ای برای حل‌وفصل بحران یمن است.

نکات برگزیده مطلب
  • تا چند روز آینده دعوت‌نامه‌های رسمی به طرف‌های یمنی از جمله انصارالله برای آغاز مذاکرات درباره ابعاد نظامی و سیاسی و اقتصادی بحران یمن ارسال خواهد شد.
  • این اقدام در چارچوب تلاش‌های نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن انجام می‌شود.
  • همه طرف‌های یمنی «مهمان» «نایف الحجرف» دبیر کل شورای همکاری در ریاض خواهند بود و به آنان ضمانت‌های امنیتی داده خواهد شد.
  • در صورت موافقت انصارالله برای حضور، این مذاکرات در فاصله میان 29 مارس تا 7 آوریل برگزار خواهد شد.

میدل ایست نیوز: خبرگزاری «رویترز» به نقل از دو مقام ارشد خبر داد که شورای همکاری درصدد دعوت از گروه انصارالله و دیگر طرف‌های یمنی به ریاض برای مطرح کردن ابتکار عمل تازه‌ای برای حل‌وفصل بحران یمن است.

به گزارش «رویترز»، دو مقام ارشد در کشورهای عربی که نخواسته‌اند نامشان فاش شود، تأکید کرده‌اند که تا چند روز آینده دعوت‌نامه‌های رسمی به طرف‌های یمنی از جمله انصارالله برای آغاز مذاکرات درباره ابعاد نظامی و سیاسی و اقتصادی بحران یمن ارسال خواهد شد.

این دو مقام گفته‌اند که این اقدام در چارچوب تلاش‌های نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن انجام می‌شود و همه طرف‌های یمنی «مهمان» «نایف الحجرف» دبیر کل شورای همکاری در ریاض خواهند بود و به آنان ضمانت‌های امنیتی داده خواهد شد.

بر اساس این گزارش در صورت موافقت انصارالله برای حضور، این مذاکرات در فاصله میان 29 مارس تا 7 آوریل برگزار خواهد شد.

«رویترز» افزوده که هنوز مشخص نیست که سران انصارالله حاضر به سفر به ریاض خواهند شد یا نه و در صورت عدم موافقتشان، مسقط یا کویت جایگزین ریاض خواهد بود.

این گزارش افزوده که عبدربه منصور هادی، رئیس دولت مورد حمایت عربستان، با این طرح موافقت کرده است.

این در حالی است که با گذشت 8 سال از حمله عربستان به یمن و رقم زدن بزرگ‌ترین فاجعه انسانی در جهان، ریاض در پی خارج کردن خود از باتلاق یمن برآمده است.

هفته گذشته نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن در سفر به منطقه با مقامات کشورهای ذی‌ربط و طرف‌های یمنی ملاقات کرد و از طرح تازه خود برای حل سیاسی بحران یمن خبر داد.

پیش تر طرح‌های امریکا و سازمان ملل برای آتش‌بس در یمن شکست خورده بود.

در ماه فوریه گذشته، نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن اعلام کرد که در حال تنظیم چارچوب‌های کلی طرحی برای حل فراگیر مسائل سیاسی در یمن است.

«هانس گروندبرگ» نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن، در گزارشی در شورای امنیت ضمن اعلام این موضوع تأکید کرد که طرح وی مبتنی بر مسیرهای متعدد برای تأمین منافع گروه‌های درگیر در یمن در چارچوبی وسیع در سه پرونده سیاسی و امنیتی و اقتصادی است.

او این طرح را «فرصتی واقعی برای طرف‌های یمنی جهت تغییر روال‌ها و ترسیم مسیر صلح‌آمیز برای برداشتن گام‌های بعدی» دانست.

گروندبرگ گفت که از هفته آینده مذاکرات دوجانبه‌ای را با طرف‌های یمنی و احزاب سیاسی و نمایندگان جامعه مدنی و کارشناسان سیاسی و امنیتی و اقتصادی آغاز خواهد کرد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
رويترز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا