امضای سند «راهبرد مشترک صلح» میان بحرین و اسرائیل

وزرای خارجه بحرین و اسرائیل روز دوشنبه سندی موسوم به «راهبرد مشترک صلح» میان تل‌آویو و منامه را امضا کردند.

میدل ایست نیوز: وزرای خارجه بحرین و اسرائیل روز دوشنبه سندی موسوم به «راهبرد مشترک صلح» میان تل‌آویو و منامه را امضا کردند.

به گزارش «الجزیره»، این سند که در حاشیه نشست نقب میان «عبداللطیف بن راشد الزیانی»، وزیر خارجه بحرین» و «یائیر لاپید»، وزیر خارجه اسرائیل، امضا شد شامل «اصول و مبانی تقویت روابط دوجانبه بر اساس برنامه‌ای مشخص برای افزایش مبادلات تجاری و تقویت مناسبات میان ملت بحرین و ساکنان اسرائیل است».

بر اساس این گزارش، تمرکز این سند بر جوانان و «عرضه روابط دو کشور به مثابه یک الگوی هم‌زیستی و تسامح میان ادیان و فرهنگ‌ها در کشورهای منطقه و جهان و حمایت از تلاش‌های جاری در چارچوب روند صلح در خاورمیانه به منظور تقویت امنیت و ثبات در منطقه است».

در این سند، عرصه‌های نوآوری، بازرگانی، سرمایه‌گذاری، امنیت غذایی و آبی، تغییرات زیست‌محیطی، انرژی‌های تجدیدپذیر، بهداشت، آموزش و پرورش، آموزش عالی، امنیت سایبری و گردشگری به عنوان عرصه‌های اصلی همکاری به شمار آمده است.

نشست نقب روز دوشنبه (28 مارس) با حضور وزرای امور خارجه اسرائیل، امریکا و 4 کشور عربی در جنوب اسرائیل و بدون صدور بیانیه ای مشترک برگزار شد.

پیش از این وزرای دفاع اسرائیل و بحرین نیز توافق‌نامه‌ای برای تقویت همکاری‌های اطلاعاتی و برگزاری دوره‌های مشترک و همکاری در صنایع دفاعی امضا کرده بودند.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
الجزیره

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا