آداب و رسوم ویژه ماه مبارک رمضان در عمان

از آداب و رسوم ماه رمضان در عمان، صرف افطار به صورت گروهی در مساجد یا جمع شدن اعضای خانواده در خانه بزرگ خانواده است.

میدل ایست نیوز: به نوشته وبگاه الخلیج اونلاین، کشور عمان دارای آداب و رسوم متنوع اصیلی است که ستون های جامعه را شکل داده و این آداب و رسوم در مناسبت های مختلف از جمله ماه مبارک رمضان در عمان قابل مشاهده است.

از آداب و رسوم ماه مبارک رمضان در عمان که همچنان ادامه دارد، صرف افطار به صورت گروهی در مساجد یا جمع شدن اعضای خانواده در خانه بزرگ خانواده است؛ چنان که بزرگ و کوچک دور یک سفره جمع می شوند و در برخی روستاها همچنان رسم افطار گروهی که به نام سبله یا مجلس نامیده می شود، ادامه دارد.

در ماه رمضان برخی غذاهای مشهور عمانی مانند هریس و عرسیه و ثرید تهیه می شود و در سفره های افطار در کنار خرما و آب و شیر جا می گیرد.

به نوشته روزنامه محلی عمان، از آداب و رسوم مردم عمان در برخی مناطق این کشور، به ویژه مناطق استان مسقط، جشن گرفتن شب نیمه ماه مبارک رمضان است؛ چنان که کودکان در محله های مسکونی گردش می کنند و در جشنی که قرنقشوه نامیده می شود، شرکت می کنند.

کودکان در این شب از منازل خارج می شوند و آوازهای سنتی و مذهبی می خوانند و مردم از آنها با تقدیم هدایا و جوایزی تقدیر می کنند.

با نزدیک شدن به زمان عید فطر، بازاری که هبطات نام دارد، آغاز می شود و این بازار در فضای سنتی خاصی، چند روز پیش از روز عید فطر برپا می شود و مورد استقبال بسیار مسافرین و شهروندان قرار می گیرد.

به گفته «شیخ احمد بن حارث الهادی»، مردم پس از نماز تراویح به دیدار یکدیگر می روند و مردم هر منطقه به دیدار مردم مناطق دیگر می روند تا با آنها گفتگو کنند و قهوه خاص عمان را بنوشند که از طعم خاصی در این ماه مبارک برخوردار است.

وی در ادامه تاکید کرد که ماه رمضان، ماه مبارکی است که عبادات در آن افزایش می یابد و فرزندان برای حفظ قرآن کریم به دست معلمین عمانی سپرده می شوند.

یکی از سنت هایی که در کشور عمان از نسلی به نسل دیگر منتقل و حفظ شده است، قتل الحنش(کشتن مار) نامیده می شود و این رسم ارتباطی با کشتن مارها ندارد، بلکه جشنی سالانه است که در آن غذای چربی خورده می شود و از اواخر ماه شعبان تا اولین سحری ماه رمضان ادامه دارد.

«حنان بنت سالم الشنفریه»، رئیس کمیته فنی و مدیر مهد کودک انجمن زنان عمانی در صلاله درباره این رسم می گوید: قتل الحنش، رسمی رایج در استان ظفار عمان است و عبارت از یک جشن سالانه است که در آن خانواده ها و دوستان دور هم جمع می شوند و وعده های غذایی متنوع و لذیذی میل می کنند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا