تلاش شورای انتقالی یمن برای کنترل اوضاع؛ بازگشت مقامات به عدن

پس از اعلام توافق آتش‌بس در یمن و انتقال قدرت به شورای انتقالی با حمایت عربستان، اعضای دولت و پارلمان یمن (مورد حمایت ریاض) در حال بازگشت به عدن هستند.

میدل ایست نیوز: هانس گروندبرگ، فرستاده سازمان ملل با رشاد العلیمی، رئیس شورای انتقالی یمن در محل اقامت وی در ریاض عربستان دیدار کرد و با وی در خصوص اجرای توافق آتش‌بس و محور قرار دادن این توافق برای رسیدن به راه‌حلی سیاسی جهت پایان دادن به جنگ یمن گفت‌وگو کرد.

از سویی برخی رسانه‌ها گزارش دادند که مجلس نمایندگان یمن (مورد حمایت عربستان) دور اول نشست‌های خود را در شهر عدن برای تشکیل کمیسیون‌های مختلف و بررسی اوضاع کشور به زودی برگزار خواهد کرد.

برخی ناظران تشکیل این مجلس و نهادهای دولتی در عدن را مرحله‌ای جدید برای بازگشت نهاد حاکمیت و عبور از بحران‌های اقتصادی و برقراری امنیت و ثبات در یمن می‌دانند.

پارلمان یمن دارای 301 عضو است که از سال 2003 انتخاب شده‌اند و به دو گروه حامی دولت مورد حمایت عربستان و اعضای جنبش انصارالله تقسیم می‌شوند.

برخی از اعضای دولت مورد حمایت عربستان روز یکشنبه خود را به عدن رساندند تا پس از تشکیل شورای ریاستی انتقالی در عربستان، کار خود را آغاز کنند.

در همین حال احمد بن مبارک، وزیر امور خارجه دولت مورد حمایت ریاض خواستار باز شدن راه‌ها و گذرگاه‌های شهر “تعز” شده و در دیدار با هانس گروندبرگ، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن نسبت به نقض آتش‌بس از سوی انصارالله هشدار داده است.

نماینده سازمان ملل هم تاکید کرده که پایداری آتش‌بس و اینکه این این توافق بتواند به نقطه تحولی برای رسیدن به صلح تبدیل شود، این است که همه طرف‌ها به آتش بس پایبند باشند و کشورهای منطقه و جامعه جهانی از این توافق حمایت کنند.

آتش‌بس در یمن از روز دوم آوریل وارد مرحله اجرایی شد. آتش بس شامل بندهای مختلفی می‌شود، از جمله اینکه تمامی عملیات نظامی هوایی، زمینی و دریایی در داخل یمن و خارج از آن متوقف شود.

پس از اعلام آتش بس عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری مورد حمایت ریاض در فرمانی، دستور انتقال قدرت به شورای رهبری انتقالی را صادر کرد و از تفویض کامل اختیارات خود به این شورا خبر داد.

این شورا قرار است در دوره انتقالی، اداره سیاسی، نظامی و امنیتی یمن را بر عهده داشته باشد.

از سویی شورای عالی سیاسی یمن وابسته به جنبش انصارالله به تشکیل شورای انتقالی واکنش نشان داده و اعلام کرده است که اقدام ائتلاف عربی به رهبری عربستان، هیچ گونه ربطی به یمن و منافع آن ندارد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الجزیره نت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا