همکاری عراق و سوریه برای احداث خط راه آهن

پیشنهاد سوریه، کشیدن خط راه آهن از منطقه القائم از طریق منطقه البوکمال تا حمص و الشرقیه به مسافت 270 کیلومتر و از آنجا به بندر طرطوس مشرف به دریای مدیترانه است.

میدل ایست نیوز: به نوشته وبگاه ایندیپندنت عربی، کشور عراق در اقدامی که اولین اقدام در نوع خود میان دو کشور است به دنبال فعال سازی خطوط راه آهن با سوریه است و این اقدام در راستای تقویت همکاری های دوجانبه و فعال سازی همکاری های تجاری و حمل و نقل زمینی انجام می شود.

«طالب جواد کاظم الحسینی»، مدیرکل شرکت راه آهن وزارت حمل و نقل عراق و هیأت همراهش با همتای سوری خود در حلب دیدار کرد و درباره همکاری های میان دو کشور گفتگو کردند.

الحسینی گفت که این دیدار بر اساس دستور «ناصر حسین بندر الشبلی»، وزیر حمل و نقل عراق برگزار شده است.

در این نشست درباره مهم ترین راه ‌های همکاری مشترک میان دو کشور با تبادل تجربیات، آموزش و توسعه، فعال ‌سازی ارتباط ریلی میان دو طرف و تامین نیازهای فنی و لجستیکی لازم از طریق هماهنگی مشترک گفتگو شد.

مدیرکل شرکت راه آهن گفت: پیشنهاد سوریه برای کشیدن خط راه آهن از منطقه القائم از طریق منطقه البوکمال در داخل خاک سوریه تا حمص و الشرقیه به مسافت 270 کیلومتر و از آنجا به بندر طرطوس مشرف به دریای مدیترانه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

بر اساس گفته الحسینی، مذاکرات برای مدت مقرر و تسویه حساب و امور مالی بین شرکت راه آهن جمهوری عراق و اداره کل راه ‌آهن سوریه برای یافتن راه حل ها و همکاری های مناسب میان دو کشور ادامه خواهد یافت.

پیش از این «ناصر حسین بندر»، وزیر حمل ‌و نقل جمهوری عراق اعلام کرده بود که استان های اقلیم کردستان از طریق راه آهن به بقیه استان های عراق متصل خواهند شد و به بررسی عملکرد دو پرواز در هفته بین فرودگاه های اربیل و سلیمانیه اشاره کرد.

وی در نشست خبری مشترکی که با «آنو جوهر»، وزیر حمل و نقل و ارتباطات دولت اقلیم کردستان عراق برگزار شد، گفت: ما با جدیت به دنبال متصل کردن اقلیم کردستان به بقیه استان ‌های عراق از طریق راه ‌آهن موجود هستیم تا یک وسیله نقلیه امن و سریع فراهم شود.

وزیر حمل و نقل عراق همچنین گفت: ما باید خطوط ریلی را به بندر بزرگ فاو متصل کنیم، با توجه به اینکه متصل نکردن راه آهن به بندر فاو نتیجه مورد نظر را برای ما به همراه نخواهد داشت.

وی همچنین به بستن قرارداد با یک شرکت ایتالیایی برای تعیین طرح های نهایی خطوط راه ‌آهن اشاره کرد.

وی در ادامه گفت که شرکت ایتالیایی قرار است طرح های نهایی پروژه را در ماه مارس یا آوریل ارائه کند.

در پایان سال 2020، وزیر حمل و نقل عراق از آغاز تعمیر و کشیدن خط راه آهنی که بغداد را به شهر موصل، مرکز استان نینوا (شمال) و سپس به ترکیه متصل می کند، خبر داد.

بندر همچنین گفت: عملیات اولیه راه اندازی این پروژه پس از بررسی جدی برای راه اندازی مجدد قطار از بغداد به موصل و سپس به ترکیه انجام شد.

وی در ادامه افزود که عراق در حقیقت تعمیر برخی از واگن های تخریب شده توسط گروه تروریستی داعش را آغاز کرده است و طرح بزرگ در متصل کردن بندر فاو (جنوب) به ترکیه است.

ما شرکتهای چینی و ترکیه ‌ای و شرکتهای دیگری داریم که برای ساخت کانال خشک اعلام آمادگی کرده اند.

پروژه کانال خشک، طرحی است برای تبدیل عراق به محل عبور کالاهایی که از استرالیا و شرق آسیا از طریق ترکیه به اروپا منتقل می شوند.

این کار با تخلیه محموله کشتیها در بنادر عراق در خلیج فارس، به ویژه بندر فاو که در حال ساخت است و سپس انتقال این کالاها از طریق راه های زمینی به ترکیه و سپس به اروپا انجام می شود.

وزیر حمل و نقل عراق همچنین به این نکته اشاره کرد که کشور عراق دارای قطارهای قدیمی است و دولت به محض تکمیل خط راه آهن به دنبال خرید قطارهای جدید است.

 

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا