الکاظمی: توافق ایران و عربستان نزدیک است/ بن بست سیاسی را فقط با اعتماد متقابل می توان حل کرد

نخست وزیر عراق ضمن پرداختن به دستاوردهای دولت خود در عرصه سیاسی و اقتصادی و امنیتی خبر داد که تا توافق ایران و عربستان راه چندانی نمانده است.

میدل ایست نیوز: نخست وزیر عراق ضمن پرداختن به دستاوردهای دولت خود در عرصه سیاسی و اقتصادی و امنیتی خبر داد که تا توافق ایران و عربستان راه چندانی نمانده است.

«مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق، در مصاحبه با نشریه رسمی «الصباح» چاپ بغداد، تأکید کرد که بن‌بست سیاسی در عراق نتیجه به‌روز نشدن فرایند سیاسی مبتنی بر تعادلاتی است که لزوما همیشه قابل اجرا نخواهد بود و افزود که ریشه اصلی بحران کنونی، مسئله «بی اعتمادی» میان نیروهای سیاسی است و راه آن نیز بازیابی این اعتماد است به این ترتیب که همه ثابت کنند که به قانون و اصول ملی و نهادهای حکومتی پایبندند.

وی افزود که عراق نیازمند فضای سیاسی جدید و توافق درباره تعدیل اساسی قانون در آینده نزدیک است.

الکاظمی با اشاره به شرایط دشوار اقتصادی در عراق در آغاز نخست‌وزیری‌اش تأکید کرد که آن وضعیت سخت پشت سر گذاشته شده و دولت توانست در این 2 سال بیشترین رشد اقتصادی در سطح کشورهای عربی را رقم بزند هرچند همچنان مشکلات اقتصادی بسیاری وجود دارد و عراق نیازمند اصلاحات فراگیر ساختاری در عرصه اقتصادی است و وابستگی 95 درصد بودجه کشور به درآمدهای نفتی جنایت و ظلمی بزرگ در حق نسل‌های آینده است.

نخست وزیر عراق در پاسخ به سؤالی درباره اینکه وی کار چندانی برای برچیدن سلاح‌های بی ضابطه نکرده، این اظهار نظر را غیر دقیق و غیر منصفانه خواند و گفت که برچیدن سلاح بی‌ضابطه یک تصمیم آنی نیست بلکه پرونده‌ای پیچیده و دشوار با ابعاد گوناگون سیاسی و اجتماعی دینی است و دول باید در سطوح مختلف به آن رسیدگی کند.

او گفت که تردیدی نیست که در مقایسه با سال 2020 بهبود چشمگیری در پرونده امنیتی کشور در همه سطوح رخ داده و اعتماد میان ملت و نیروهای امنیتی بازسازی شده و دستاوردهای مهمی در مبارزه با تروریسم و محاصره قانون‌شکنان و اجرای قانون در حق همگان به دست آمده است.

وی افزود که کافی است موارد مکرر قتل و تروریسم و جنایت سازمان‌دهی شده و ناامنی در سال‌های 2019-2020 را با امروز مقایسه کنیم و تأکید کرد که کسی عصای جادویی ندارد تا واقعیت را با یک ضربه عصا تغییر دهد اما دولت وی بنیان‌های زندگی طبیعی را برقرار کرد و این نتیجه اقدامات بسیاری بود.

الکاظمی افزود که امروز افسران و کارمندان دولتی بسیاری محاکمه شده و حتی احکام اعدام و حبس ابد دریافت کرده‌اند و جوخه مرگ در بصره و قاتلان هشام الهاشمی و باندهای تبهکار بسیاری شناسایی و محاکمه شده‌اند هرچند همه اینها کافی نیست و برای بازگرداندن همه چیز به وضعیت عادی باید دست به اقدامات بیشتری به دور از اظهار نظرهای سیاسی و تلاش‌های نمایشی زد.

وی تأکید کرد که همه درخواست‌ها برای مشارکت در انتخابات را رد کرده چون در سایه یک بحران اجتماعی و سیاسی و اقتصادی که عراق را تهدید می‌کرد مأمور تشکیل دولت شده و هدفش ایجاد نقشه راهی برای تحقق انتخابات عادلانه و شفاف بوده و از آغاز می‌خواسته که دولتش مجری انتخابات و نه مشارکت‌کننده در آن باشد.

الکاظمی درباره عملکرد موفقیت‌آمیز خود در عرصه سیاست خارجی و تقویت روابط عراق با دیگر کشورها گفت که کلید موفقیتش در این عرصه «اعتماد و واقع‌بینی» بوده و افزود که کسانی سیاست را به معنای فرصت‌طلبی می‌شمرند و این نگاهی اشتباه است و سیاست ابعاد اخلاقی بسیاری دارد که باید این ابعاد مبنای اعتماد متقابل قرار گیرد.

وی گفت که عراق از دهه‌ها پیش نقطه نزاع میان دیگر کشورها بود و کار به جاهای باریکی کشید که نزدیک بود عراق را میدان جنگ مستقیم کشورهای مختلف کند.

نخست وزیر عراق افزود که در این عرصه جز اجرای قانون و برقراری روابط متوازن و فاصله گرفتن از محوربندی‌ها و خودداری از تبدیل شدن به تهدید برای همسایگان و مبنا قراردادن منافع و احترام متقابل در سیاست خارجی و عمل کردن در قالب نهادی و نه شخصی کاری نکرده است.

الکاظمی درباره نقش خود در برقراری مذاکرات تهران و ریاض گفت که منافع عراق تفاهم میان کشورهای منطقه و تحقق ثبات منطقه‌ای را ایجاب می‌کند و از آنجا که عراق روابط خوبی با طرف‌های مختلف منطقه‌ای دارد توانست فضای مناسب برای گفت‌وگو را در خاک عراق فراهم کند که بسیاری از آنها علنی نشده است.

وی گفت که ایران و عربستان با مسئولیت‌پذیری بسیار و با در نظر گرفتن شرایط منطقه در این گفت‌وگوها مشارکت دارند و اطمینان داریم که توافق نزدیک است و شاهد بهبود گسترده روابط میان همه کشورهای منطقه خواهیم بود.

نخست وزیر عراق تأکید کرد که همه به این جمع‌بندی رسیده‌اند که آینده منطقه مبتنی بر تبدیل منطقه به نظام منافع متقابل و هم‌افزاست و تا وقتی که این کشورهای مشکلات و بحران‌های خود را برطرف نکنند نمی‌توانند سراغ هم‌افزایی اقتصادی و پیوستن به روند پیشرفت جهانی بروند.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
الصباح

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا