شبکه وابسته به اخوان المسلمین فعالیت خود را در ترکیه متوقف کرد

شبکه تلویزیونی «مکملین» مصر که وابسته به گروه اخوان المسلمین است از تعطیلی کامل دفتر خود در ترکیه خبر داد.

میدل ایست نیوز: شبکه تلویزیونی «مکملین» مصر که وابسته به گروه اخوان المسلمین است از تعطیلی کامل دفتر خود در ترکیه و انتقال همه فعالیت‌هایش به بیرون این کشور خبر داد.

به گزارش «الشرق»، این شبکه با انتشار بیانیه‌ای تأکید کرد که «با توجه اوضاعی که بر کسی پوشیده نیست» این شبکه تصمیم گرفته که همه استودیوها و فعالیت‌هایش را به بیرون ترکیه منتقل کند.

این تصمیم پس از آن گرفته شده که ترکیه در تلاش برای بهبود روابط خود با کشورهای عربی، از جمله عربستان و امارات و مصر، از اوایل سال 2021 فعالیت‌های اخوان المسلمین در ترکیه را محدود کرد.

یکی از مطالب مطرح شده در مذاکرات ترکیه با مصر، توقف فعالیت گروه‌های اخوان المسلمین بود که پس از بر سر کار آمدن «عبدالفتاح السیسی» به ترکیه پناهنده شدند.

ترکیه که اصلی‌ترین حامی اخوان‌المسلمین در منطقه بود پس از کودتای ارتش مصر علیه حکومت اخوان المسلمین روابط خود را با مصر و عربستان و امارات قطع کرد.

اما از سال 2021 پس از چند سال تیرگی روابط، در پی تغییر این سیاست برآمد. در این راستا، اولین مذاکرات مستقیم ترکیه با مصر در سپتامبر 2021 برگزار شد.

در اوایل ماه آوریل جاری، وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد که کشورش به زودی به اقداماتی برای عادی‌سازی روابط با مصر دست خواهد زد.

پیش از این پایگاه خبری «العربی الجدید» به نقل از دیپلمات های بلندپایه مصری تأکید کرد که آنچه میان مصر و ترکیه جریان دارد، برخلاف تعبیری که وزیر امور خارجه ترکیه به کار برده، نه «عادی‌سازی روابط» که «بهبود روابط» و افزایش سطح نمایندگانی دیپلماتیک است.

این منابع آگاه تأکید کردند مذاکرات قاهره و آنکارا درباره پرونده‌های لیبی و شرق مدیترانه و تقسیم انرژی و مسائل دیگر پیشرفت بسیار خوبی داشته و به زودی در عرصه دیپلماتیک نیز شاهد پیشرفت خواهیم بود اما یک پرونده اختلافی همچنان به جای خود مانده و آن پافشاری قاهره بر تحویل گرفتن شهروندان تحت پیگرد مصری‌ای است که به ترکیه پناهنده شده‌اند.

بر اساس این گزارش، مقامات دستگاه اطلاعات عمومی مصر در این مدت دیدارهای متعددی با همتایان ترکیه‌ای خود داشته‌اند و مذاکراتشان فقط جنبه امنیتی داشته است.

این منابع تأکید کرده‌اند که رهبران سیاسی مصر تاکنون چند بار پاسخ‌گویی به درخواست ترکیه درباره ازسرگیری روابط سیاسی و دیپلماتیک میان دو کشور را به تعویق انداخته‌اند.

در این گزارش آمده که مصر مطالباتی را درباره پرونده نیروهای مخالف که از سران اخوان المسلمین هستند و در خاک ترکیه به سرمی‌برند مطرح کرده و همچنین خواستار توقف کامل فعالیت شبکه‌های مخالف حکومت مصر در ترکیه شده است.

به گفته این منابع، مصری‌ها نگران‌اند که ترکیه از این موضوع همچنان به عنوان یک اهرم فشار استفاده کند و هرجا اختلاف نظری در روابطش با مصر پیش آمد آنها را علیه مصر به کار بگیرد.

موضوع دیگری که باز به اخوان المسلمین مربوط می‌شود ملاحظاتی است که درباره نقض دستورالعمل منع برگزاری جلسات سران اخوان و گروه‌های اپوزیسیون خارج‌نشین مصر در ترکیه وجود دارد.

این منابع گفته‌اند که در آخرین دور از مذاکرات مقامات امنیتی مصر و ترکیه این موضوع مطرح شده و مصر بر مطالبه خود درباره توقف همه فعالیت‌های سیاسی سران اخوان المسلمین در ترکیه پافشاری کرده است ضمن اینکه بار دیگر بر موضوع تحویل افرادی که تحت پیگرد قضائی در مصر هستند تأکید کرده است، موضوعی که ترکیه نیز کاملا با آن مخالف است و تأکید کرده که می‌تواند آن را از خاک خود بیرون کند اما به مصر تحویلشان نخواهد داد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
الشرق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا