جنگ اوکراین و چالش امنیت غذایی در کشورهای عربی

جنگ اوکراین به چالشی جدی برای کشورهای عربی در تامین امنیت غذایی تبدیل شده است و این سوال را به وجود آورده که راهبرد این کشورها برای عبور از آن چیست.

میدل ایست نیوز: جنگ اوکراین به چالشی جدی برای کشورهای عربی در تامین امنیت غذایی تبدیل شده است و با گذشت بیش از دو ماه از این جنگ، اکنون این سوال به وجود می‌آید که راهبرد و طرح جایگزین کشورهای عربی برای تامین امنیت غذایی خود چیست.

نبود برنامه‌های راهبردی در کشورهای عربی

یاسر عبدالعزیز تحلیلگر مصری در گفت‌وگو با آناتولی اعلام کرد که با گذشت دو ماه از جنگ اوکراین باید گفت در زمانی‌که کشورهای اروپایی پیش از آغاز جنگ خود را برای افزایش سطح تولید آماده می‌کردند، کشورهای عربی بدون انجام هیچ اقدام عملی مشخصی تنها به انتظار نشسته بودند، گویی این موضوع هیچ اهمیتی برای آنها ندارد.

وی افزود که به نظر می‌رسد کشورهای عربی پیامدهای این موضوع را دست کم می‌گرفتند و معتقد بودند که درگیری‌ها منجر به جنگ نمی‌شود و از این رو تمایل و چشم‌انداز روشنی برای افزایش ظرفیت واردات خود نداشتند.

عبدالعزیز خاطرنشان کرد که این موضوع برای کشورهایی از جمله مصر که 50 درصد گندم خود را از روسیه و 30 را از اوکراین وارد می‌کند، بیشتر نمود دارد.

این کارشناس مصری افزود که شاهدیم اقدامات واضح و روشنی برای تامین امنیت غذایی در کشورهای عربی اتخاذ نشده و تحریم‌های اروپا و امریکا بر کالاهای روسیه نیز واردات را سخت کرده است.

امنیت غذایی

رفتار واکنشی و نه برنامه‌ریزی شده

از سویی علی باکر، استاد روابط بین‌الملل دانشگاه قطر در این باره گفت همچنان زود است که مطمئن شویم کشورهای عربی بر بحران امنیت غذایی غلبه خواهند کرد؛ زیرا هیچ تضمینی وجود ندارد که جنگ در سطوح مختلف ادامه پیدا نکند.

این استاد دانشگاه قطر تاکید کرد که کشورهای عربی به جای برنامه‌ریزی و اقدامات عملی تنها رفتار واکنشی از خود نشان می‌دهند و معتقد نیستم که این کشورها هیچ طرح جایگزینی برای واردات گندم از کشورهایی به جز روسیه و اوکراین در نظر گرفته باشند.

این استاد روابط بین‌الملل افزود با توجه به بعد مسافت و مشکلات مرتبط با بارگیری و بیمه، شکی وجود ندارد که در صورت ادامه جنگ، تاثیرات منفی بیشتری متوجه بخش‌های اقتصادی، اجتماعی و امنیتی خواهد شد.

خطر قحطی و ناآرامی در برخی کشورهای عربی

یاسین التمیمی، تحلیلگر یمنی نیز در این باره گفت که کشورهای عربی از مشکلات مختلفی در تامین امنیت غذایی رنج می‌برند و بیشتر این کشورها که نیاز عمده‌شان به گندم و سائر غلات و همچنین روغن را از طریق واردات تامین می‌کنند، هم اکنون با مشکل کاهش ذخایر و همچنین کمبود ارز برای واردات دست و پنجه نرم می‌کنند.

این کارشناس یمنی تاکید کرد که کشورهایی که جنگ را تجربه می کنند مشکلات پیچیده‌ای دارند زیرا آنها با مشکل کمبود ارز، تعرفه‌های بالای بیمه کشتی‌ها و اختلال در فعالیت‌های اقتصادی مواجه هستند.

التمیمی افزود که ذخیره گندم کشورهای عربی از 1 تا 6 ماه متفاوت است و این بدان معناست که برخی از آنها در آستانه قحطی و ناآرامی احتمالی قرار گرفته‌اند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
آناتولی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا