افزایش شمار ابتلا و فوتی های ناشی از تب کنگو در عراق

با توجه به افزایش شمار ابتلاها و فوتی ها بر اثر تب خونریزی دهنده در عراق، مقامات این کشور اقداماتی از جمله حذف دامداری ها از مناطق مسکونی آغاز کرده اند.

میدل ایست نیوز: مقامات امنیتی عراق اقداماتی را برای حذف دامداری ها در مناطق مسکونی در بغداد برای پیشگیری و کنترل بیماری تب خونریزی دهنده یا تب کنگو آغاز کرده اند.

اخیرا عراق شاهد ابتلا و فوت شماری از شهروندان در برخی از استان ها به تب خون ریزی دهنده بوده است.

وزارت بهداشت عراق اعلام کرد که طی هفته جاری بیش از 8 عراقی در پی ابتلا به بیماری تب خون ریزی دهنده، جان خود را از دست داده اند و بیش از 40 متبلا نیز در بیمارستان های مختلف تحت درمان هستند.

اوایل هفته جاری شماری مبتلا و فوتی بر اثر این بیماری در استان های المثنی، بصره، ذی قار، کرکوک، نینوا و اربیل ثبت شد.

در پی افزایش موارد ابتلا و فوتی بر اثر این بیماری، پلیس بغداد در بیانیه ای اعلام کرد که در حال حذف دامداری ها از مناطق مسکونی در بغداد است.

پلیس بغداد تاکید کرد که دامداری بین منازل و درون مناطق مسکونی با توجه به اینکه برای بهداشت و سلامت خطر به همراه دارد، چهره منطقه را نیز زشت می کند.

استان کرکوک نیز شاهد این اقدام بوده و مقامات دامداری ها را از مناطق مسکونی دور کردند و مانع از فروش دام در مناطق مسکونی و در میان اهالی شهر شدند.

متخصصان بر اهمیت جلوگیری از کشتار بی برنامه دام و نظارت بر قصابی ها تاکید کردند. مازن الربیعی، عضو سندیکای پزشکان عراق به العربی الجدید گفت که باید اقداماتی برای جلوگیری از کشتار بی برنامه در بغداد و سایر استان ها صورت بگیرد چرا که دام هایی که به قصابی ها عرضه می شوند باید معاینه شده باشند و از عدم ابتلای آن به تب خون ریزی دهنده اطمینان حاصل شود.

وی نسبت به خطر کشتار بی برنامه دام هشدار داد و بر لزوم پیگیری قصابی ها و مجازات متخلفان تاکید کرد.

مقامات عراق پیش از این سلسله اقداماتی را برای پیشگیری از گسترش این بیماری از جمله جلوگیری از فروش دام و انتقال آن به استان های بدون ابتلا و ممنوعیت ذبح دام خارج از کشتارگاه های رسمی اتخاذ کرده بودند.

شایان ذکر است که ابتلا به تب خون ریزی دهنده اخیرا در مناطق شمالی عراق ثبت شده است و این درحالیست که پیشتر در مناطق جنوبی محدود مانده بود. امری که نشان از عدم پایبندی به اقدامات پیشگیرانه لازم دارد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا