اقلیم کردستان عراق؛ از قاچاق نفت تا حمله مسلحانه برای گرفتن چاه های نفت کرکوک

قاچاق نفت اقلیم کردستان تا یک میلیون بشکه در روز می‌رسد و علاوه بر آن اخیرا نیز یک گروه مسلح کرد شماری از میدان‌ها و چاه‌های نفت استان کرکوک را به زور سلاح به دست گرفته است.

میدل ایست نیوز: از زمان صدور حکم دادگاه فدرال عراق که اقلیم کردستان را موظف به تحویل همه تولیدهای نفت و گاز خود به بغداد کرده بود، اقلیم کردستان همچنان بر خودداری از اجرای این حکم پافشاری می‌کند.

به گزارش نشریه رسمی «الصباح» عراق، اقلیم برای توجیه این رفتار غیر قانونی خود برخی گروه‌ها را به سیاسی‌ کردن این پرونده و خارج کردنش از چارچوب حقوقی متهم می‌کند.

در تازه‌ترین اقدام در این راستا، شرکت نفت شمال عراق شنبه شب اعلام کرد که یک گروه مسلح کرد شماری از میدان‌ها و چاه‌های نفت استان کرکوک را به زور سلاح به دست گرفته است.

در این راستا، «علاء صباح الحیدری»، نماینده مجلس و عضو کمیسیون نفت و گاز و درآمدهای طبیعی، تأکید می‌کند که این کمیسیون و مجلس نمایندگان به زودی موضوع سلطه اقلیم بر چند چاه نفت مهم در کرکوک با ارسال نیروی نظامی را بررسی خواهد کرد.

او گفت که اقلیم همیشه کوشیده که کرکوک را به لحاظ اداری تابع خود کند چون کرکوک از ثروت نفت برخوردار است.

وی افزود که اقلیم کردستان به قاچاق نفت که تا یک میلیون بشکه در روز می‌رسد و از سهمیه عراق در اوپک کم می‌شود بسنده نکرده و سراغ این‌گونه اقدامات رفته است.

الحیدری افزود که مجلس عراق اقدام اقلیم کردستان درباره به دست گرفتن کنترل چاه‌های نفت کرکوک را غیر قابل قبول می‌داند و آن را پیگیری خواهد کرد.

وی همچنین از پافشاری اکثریت اعضای مجلس برای تصویب قانون نفت و گاز در دوره کنونی و خارج کردن آن از بایگانی 12 ساله تأکید کرد و آن را گام مهمی برای پایان دادن به اقدامات خلاف قانون اقلیم کردستان در موضوع نفت و گاز دانست.

در این راستا، «کلیزار رشید سندی»، نایب رئیس کمیسیون نفت و گاز مجلس ایالتی کردستان عراق، گفت که حکم دادگاه فدرال حکمی سیاسی است و افزود که با وجود اینکه 93 درصد درآمد عراق وابسته به نفت است قانون نفت و گاز در عراق سال‌هاست که در عراق تصویب نشده است.

مصطفی البزرکان، کارشناس امور نفت، تأکید کرد که علت اصلی مشکل پیش‌آمده میان بغداد و اربیل در پرونده نفت نبود قانون نفت و گاز در دولت مرکزی است که به اقلیم کردستان بهانه را داد تا قانون نفت و گاز خودش را تصویب کند.

وی تأکید کرد که تا زمانی که قانون نفت و گاز دولت مرکزی عراق تصویب نشود این اختلافات به حال خود خواهد ماند.

البزرکان افزود که به موجب قانون اساسی عراق هیچ استان یا هیچ تشکیلاتی جز دولت مرکزی عراق حق نداد که ثروت‌های طبیعی کشور از جمله نفت و گاز را از آن خود کند اما می‌بینیم که اقلیم این حق را به خود می‌دهد.

وی تأکید کرد که اعطای 18 درصد بودجه به اقلیم کردستان نیز با ابهامات حقوقی مواجه است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الصباح

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا