جنگ اوکراین سالانه 7 میلیارد دلار به اقتصاد مصر آسیب می زند

نخست وزیر مصر تأکید کرد که هزینه مستقیم حمله روسیه به اوکراین بر اقتصاد مصر بیش از 7 میلیارد دلار در سال است.

میدل ایست نیوز: نخست وزیر مصر تأکید کرد که هزینه مستقیم حمله روسیه به اوکراین بر اقتصاد مصر بیش از 7 میلیارد دلار در سال است.

به گزارش «الجزیره»، «مصطفی مدبولی»، نخست‌وزیر مصر در مصاحبه‌ای تأکید کرد که هزینه مستقیم جنگ در اوکراین بر مصر 130 میلیارد جنیه (7.1 میلیارد دلار) و هزینه غیر مستقیم آن 335 میلیارد جنیه (18.3 میلیارد دلار) است.

او گفت که هدف‌گذاری دولت مصر کاهش بدهی‌های دولت تا 75 درصد تولید ناخالص داخلی تا پایان ژوئن 2026 و نیز کاهش کسری بودجه تا حدود 5 درصد تولید ناخالص داخلی ظرف 4 سال آینده است.

مدبولی همچنین پیش‌بینی کرد که مذاکرات مصر با صندوق بین‌المللی پول برای رسیدن به توافقی جدید تا یک ماه آینده به نتیجه برسد.

مصر پیش از این اعلام کرد که در حال مذاکره با صندوق بین‌المللی پول برای دریافت کمک‌های فنی برای مدیریت پیامدهای اقتصادی حمله روسیه به اوکراین است.

نخست وزیر مصر همچنین تأکید کرد که کشورش در پی افزایش مشارکت بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری‌ها در کشور از 30 درصد کنونی به 65 درصد ظرف 3 سال آینده است.

او افزایش مشارکت بخش خصوصی را بخشی از اقدامات دولت مصر در برابر مشکلات اقتصادی جهانی دانست.

در موضوع کالاهای اساسی نیز نخست‌وزیر مصر خبر داد که ذخایر راهبردی گندم این کشور برای 4 ماه و ذخایر روغن برای 5-6 ماه و ذخایر برنج برای 7-8 ماه کفایت می‌کند.

مصر که بزرگ‌ترین واردکننده گندم جهان است تا حد زیادی در تأمین گندم خود وابسته به روسیه و اوکراین است و تحولات این دو کشور تأثیر شدیدی بر قیمت و تأمین گندم در مصر نهاده است.

در این راستا، علی المصیلحی، وزیر تجارت داخلی مصر، گفت که مذاکراتی با هند و استرالیا و قزاقستان و فرانسه برای خرید گندم جریان دارد.

هفته گذشته، سازمان آمار مصر اعلام کرد که میانگین تورم در مصر در آوریل سال گذشته 4.4 درصد و در ماه مارس گذشته 10.5 درصد و در ماه فوریه گذشته 8.8 درصد بوده است.

سازمان آمار مصر علت افزایش تورم را افزایش 32 درصدی قیمت تره‌بار و 12 درصدی قیمت گوشت ماهی و 11.9 درصدی قیمت میوه و 5.4 درصدی قیمت مرغ و 3.6 قیمت دانه‌های خوراکی و نان دانسته است.

هاله السعید، وزیر بودجه و برنامه ریزی مصر نیز اعلام کرد، بدهی خارجی مصر در حدود 145 میلیارد دلار است که این رقم در سطح ایمنی محسوب می شود و جای نگرانی نیست.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الجزیره

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا