دولت عراق: پیگیر تصویب قانون امنیت غذایی از راه‌های قانونی هستیم

سخنگوی دولت عراق خبر داد که تلاش‌های حقوقی برای تصویب قانون امنیت غذایی عراق از طرق قانونی جریان دارد.

میدل ایست نیوز: سخنگوی دولت عراق خبر داد که تلاش‌های حقوقی برای تصویب قانون امنیت غذایی عراق از طرق قانونی جریان دارد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)، «حسن ناظم» وزیر فرهنگ و سخنگوی دولت عراق، گفت که دولت به احکام دادگاه فدرال احترام می‌گذارد و افزود که قانون امنیت غذایی برای تأمین نیاز مردم در شرایط نبود بودجه برای کشور تنظیم شده است.

او گفت که هماهنگی‌های لازم با مجلس انجام شده تا مجلس نمایندگان برای تصویب این قانون از اختیارات خود استفاده کند.

ناظم تأکید کرد که عراق در بخش‌ برق و تأمین مایحتاج مردم در بخش خورد و خوراک و مهار قیمت‌ها به اختصاص بودجه نیاز دارد ضمن اینکه افزایش درآمدهای نفتی عراق نیز نیاز به تصویب بودجه را دوچندان می‌کند.

او گفت که قانون امنیت غذایی برای جبران نبود بودجه تنظیم شده است و افزود که تا چند ماه دیگر 2 میلیون و 400 هزار دانش‌آموز در کلاس اول ابتدایی وارد مدرسه می‌شوند و همه اینها نیاز به بودجه دارد.

قانون امنیت غذایی لایحه‌ای است که دولت عراق در وضعیت نداشتن اختیارات لازم برای تصویب بودجه تنظیم شد و عملا بودجه برخی بخش‌ها از جمله سبد غذایی و برق را تأمین می‌کند.

روز یکشنبه دادگاه فدرال عراق با انتشار حکمی تأکید کرد که دولت در وضعیت پیشبرد امور اختیارات لازم برای ارائه چنین لایحه‌ای به مجلس را ندارد و بدین ترتیب این طرح ناکام ماند.

از سوی دیگر، نایب رئیس مجلس عراق از تنظیم این قانون در قالب یک طرح پارلمانی خبر داد تا مشکل حقوقی تصویب قانون برطرف شود.

چارچوب هماهنگی نیروهای سیاسی شیعه صبح امروز در بیانیه ای با انتقاد از این قانون، آن را فتح باب فساد دانست. موضوعی که با واکنش نخست وزیر عراق مواجه شد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
واع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا