نماینده سازمان ملل: نارضایتی مردم عراق هر لحظه ممکن است از کنترل خارج شود

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق از نیروهای سیاسی کشور خواست که به جای نزاع بر سر قدرت، برای پیشرفت در سیاهه اولویت های عراق تلاش کنند.

میدل ایست نیوز: نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق از نیروهای سیاسی کشور خواست که به جای نزاع بر سر قدرت، برای پیشرفت در سیاهه اولویت های عراق تلاش کنند.

به گزارش «الفرات نیوز» «جنین هنیس پلاسخرت»، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور عراق، در گزارش دوره‌ای خود به شورای امنیت تأکید کرد که همچنان ابعاد منفی صحنه سیاسی عراق چرخه‌ای را ساخته که نتیجه آن سیاستی با حاصل‌جمع صفر است.

او گفت که مردم عراق همچنان منتظرند که طبقه سیاسی کشور به جای نزاع بر سر قدرت برای پیشرفت در سیاهه طولانی اولویت‌های مهم کشور که باید فورا برای آنها چاره اندیشید تلاش کنند.

پلاسخرت همچنین به افزایش نارضایتی مردم اشاره کرد و گفت که در صورت ادامه بن بست سیاسی هر لحظه احتمال آن وجود دارد که این نارضایتی از کنترل خارج شود.

وی گفت که وقت آن رسیده که با تأمین خدمات و مهار فساد و تحقق اصلاحات و متنوع کردن اقتصاد و اجرای قواعد حکمرانی شایسته و پاسخگویی و مهار گروه های مسلح، تمرکز را بر ملت عراق قرار دهیم.

پلاسخرت تأکید کرد که باید روابط بغداد و اربیل بر اساس قانون اساسی و قوانین جاری به خصوص در مسئله تقسیم ثروت های نفتی بازتعریف شود.

پلاسخرت تأکید کرد که در اقلیم کردستان نیز دودستگی‌ها شدت گرفته و این بر وضعیت ساکنان اقلیم کردستان تأثیر منفی نهاده است.

او افزود که همسایگان عراق نیز حاکمیت ارضی و امنیت این کشور را نقض می‌کنند.

پلاسخرت گفت که «دیپلماسی راکتی» اقدامی متهورانه است و باید بر سلطه حاکمیت در عراق تأکید بسیار کرد.

وی با اشاره به شلیک راکت به سمت پالایشگاه اربیل این اقدام را ناموجه خواند و گفت که این حملات امنیت عراق را تضعیف می کند و در فضای امنیتی و سیاسی ملتهب، پیامدهای ویرانگری دارد.

نماینده سازمان ملل همچنین مسئله بیابان‌زایی را موجب نگرانی شدید دانست و گفت که عراق بیش از هر زمان دیگر شاهد طوفان‌های گرد و خاک است.

وی با اشاره به وضعیت منطقه سنجار گفت که نبود سازوکارهای هماهنگی و اجرای توافقات سابق و سلطه احزاب و حضور مفسدان موانع بزرگی در مسیر تحقق پیشرفت ملموس در سنجار است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الفرات نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا