وزارت برق عراق: پرداخت بدهی ها به ایران را با جدیت پیگیری می کنیم

وزارت برق عراق اعلام کرد که در حال مذاکره با دولت و مجلس برای حل مشکل پرداخت های بدهی های ناشی از واردات گاز به ایران است.

میدل ایست نیوز:‌ وزارت برق عراق اعلام کرد که در حال مذاکره با دولت و مجلس برای حل مشکل پرداخت های بدهی های ناشی از واردات گاز به ایران است.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق، «احمد العبادی»، سخنگوی وزارت برق عراق، تأکید کرد که ایران صادرات گاز خود به عراق را به میزان 5 میلیون متر مکعب در روز کاهش داده و این باعث کاهش تولید برق کشور شده است.

او گفت که با وزارتخانه‌های نیرو و نفت ایران هماهنگی‌هایی جریان دارد تا کاهش گاز صادراتی به صورت شدید نباشد و همچنین وزارت نفت عراق نیز می‌کوشد که کسری گاز را در حد ممکن تأمین کند.

العبادی تأکید کرد که در سفر اخیر وزیر برق عراق به تهران توافق شد که عراق پرداخت بدهی‌های خود را از انتهای ماه ژوئن آغاز کند و افزود که ایران نیز متعهد به صادرات روزانه 45 میلیون متر مکعب گاز به عراق است اما آنچه اکنون به عراق صادر می‌شود 30 میلیون متر مکعب است.

وی افزود که پرداخت بدهی به ایران مسئولیت وزارت برق عراق نیست و تأکید کرد که مذاکرات گسترده‌ای با مجلس و دولت برای حل مسئله پرداخت این بدهی‌ها جریان دارد.

العبادی افزود که مشکل پیش آمده به علت عدم تصویب بودجه عراق در سال 2020 است ضمن اینکه در سال جاری با گذشت نیمی از سال، به علت تشکیل نشدن دولت هنوز بودجه تصویب نشده است.

بامداد امروز وزارت برق عراق از کاهش 5 میلیون متر مکعبی صادرات گاز ایران به عراق به علت تأخیر در پرداخت بدهی ها از جانب عراق خبر داد.

وزارت برق عراق افزود که دولت و پارلمان عراق با جدیت برای یافتن راه حلی برای این مشکل تلاش می‌کنند و هم‌زمان وزارت برق عراق با طرف ایرانی در حال تماس و مذاکره است تا راه حل رضایتبخشی برای طرفین جهت حل مشکل پیدا کند.

این وزارتخانه همچنین تأکید کرد که عراق برای تولید 7-8 هزار مگاوات از برق خود به گاز ایران نیاز دارد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
واع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا