ایران خطاب به شورای همکاری: در جایگاهی نیستید که درباره برنامه موشکی ما اظهار نظر کنید

سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به بیانیه پایانی نشست وزرای خارجه کشورهای عضو شورای همکاری گفت که این شورا در جایگاهی قرار ندارد که درباره برنامه موشکی ایران و سیاست های دفاعی آن اظهارنظر کند.

میدل ایست نیوز: سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با رد اتهامات بی اساس وارده در بیانیه پایانی نشست 152 وزرای خارجه شورای همکاری، صدور چنین بیانیه‌های تکراری و مخرب را نشان از رویکرد سراسر اشتباه و سردرگمی راهبردی برخی کشورهای عضو این شورا در قبال جمهوری اسلامی ایران دانست.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران افزود: صدور چنین بیانیه‌های کلیشه‌ای مغایر با مبانی حسن همجواری بوده و کارویژه‌ای جز بحران آفرینی منطقه ای نداشته و ظاهرا با هدف خنثی کردن نتایج تحرکات دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران با همسایگان به شمول برخی کشورهای دوست و شریک در میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس صورت می‌گیرد.

خطیب زاده با ارجاع به اشاره این بیانیه به موضوع هسته ای ایران افزود: برجام و کشورهای متعهد آن که در متن برجام و قطعنامه 2231 به وضوح آمده و بر همین مبنا طرف‌های مذاکرات اخیر وین، نزد هر فرد آشنا به مقدمات مسائل بین‌المللی روشن است و لذا طرح درخواست‌هایی از این دست که صادرکنندگان آن به خوبی از بی‌مبنا و بلاوجه بودن آن آگاه هستند، فقط نشان‌دهنده عمق بی‌توجهی این شورا به بدیهیاتی است که نتیجه ‌ای جز بی اعتباری روزافزون برای آن ندارد و در همین ارتباط، این شورا در حالیکه به بزرگترین زرادخانه سلاحهای آمریکایی و غربی در جهان تبدیل شده، در جایگاهی قرار ندارد که در مورد برنامه موشکی و امور مرتبط با سیاست های نظامی و دفاع بازدارنده اظهار نظری بکند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران با تاکید مجدد بر مواضع همیشگی ایران، جزایر سه گانه ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک را جزء لاینفک و ابدی خاک جمهوری اسلامی ایران دانست و افزود: جمهوری اسلامی ایران هرگونه ادعایی بر این جزایر را دخالت در امور داخلی و قلمرو سرزمینی خود دانسته و آن را به شدت محکوم می‌کند.

خطیب زاده اضافه کرد: تکرار این مواضع مداخله جویانه به هر شکلی کاملا مردود است و هیچگونه تاثیری بر واقعیت های موجود حقوقی و تاریخی نداشته و نخواهد داشت.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی ایران در پایان تاکید کرد : دولت جمهوری اسلامی ایران بر اساس دیدگاه راهبردی و سیاست های اصولی خود همواره راهکار حل مسائل منطقه را بر مبنای تعامل و همکاری با همسایگان دانسته و از ابتکارات ایجابی در زمینه توسعه مناسبات، مبتنی بر اصول و قواعد بین الملل استقبال می نماید.

پیشتر و در روز گذشته در نشست دوره‌ای وزرای خارجه کشورهای عضو شورای همکاری بر ضرورت مشارکت این شورا «در مذاکرات هسته‌ای با ایران و هر مذاکره دیگر با ایران و رسیدگی به سیاست‌های ایران در منطقه و برنامه موشکی و امنیت دریانوردی در منطقه و نیز امنیت تأسیسات نفتی» تأکید شده است.

در این بیانیه همچنین بر ضرورت پایبندی ایران به قوانین بین‌المللی و اصول حسن هم‌جواری و احترام به حاکمیت ارضی کشورها و خودداری از دخالت در امور داخلی آنها و حل اختلافات از روش‌های مسالمت‌آمیز و خودداری از تهدید تأکید شده است.

این بیانیه همچنین «ادامه دخالت ایران در پرونده یمن» را محکوم و خواستار درج گروه انصارالله در لیست گروه‌های تروریستی شده است.

اعضای این شورا همچنین بر ضرورت حفظ وحدت اراضی سوریه و بر مواضع سابق خود در قبال بحران سوریه تأکید کرده‌ و خواستار حل و فصل پرونده سوریه بر اساس قطع‌نامه 2254 شورای امنیت شده‌اند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
وزارت خارجه ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا