امیرعبداللهیان: سفر گروسی به اسرائیل خلاف اصل بی طرفی آژانس بین المللی است

وزیر امور خارجه ایران در تماس تلفنی با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در خصوص آخرین وضعیت مذاکرات هسته ای وین و همچنین سایر موضوعات در روابط ایران و اتحادیه اروپا گفتگو و تبادل نظر کرد.

میدل ایست نیوز: وزیر امور خارجه ایران در تماس تلفنی با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در خصوص آخرین وضعیت مذاکرات هسته ای وین و همچنین سایر موضوعات در روابط ایران و اتحادیه اروپا گفتگو و تبادل نظر کرد.

بر اساس بیانیه رسمی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه ایران، در این گفتگوی تلفنی، با اشاره به عزم و اراده ایران برای رسیدن به توافقی خوب، قوی و پایدار، اقدام اخیر آمریکا و سه کشور اروپایی در تهیه پیش نویس قطعنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی را رفتاری بر خلاف رویه دیپلماسی، شتاب‌زده و غیرسازنده خواند که موجب سخت تر و پیچیده تر شدن روند مذاکرات خواهد شد.

امیرعبداللهیان با اشاره به قانون مجلس شورای اسلامی هشدار داد ، هر گونه اقدام سیاسی از سوی آمریکا و سه کشور اروپایی در آژانس ، بی تردید با واکنش متناسب ، موثر و فوری جمهوری اسلامی ایران مواجه خواهد شد.

وی ضمن قدردانی از تلاش های جوزف بورل ، بار دیگر بر آمادگی و اراده ایران برای ادامه و به نتیجه رسیدن مذاکرات در مسیری واقع بینانه و مورد توافق تاکید کرد.

امیرعبداللهیان با اشاره به اقدامات مخرب رژیم صهیونیستی كه خود مجرم اصلی فعالیت های غيرقانونی هسته ای در جهان است، سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تل آویو در آستانه نشست شورای حکام را در تعارض با رعایت اصل بی‌طرفی و جایگاه فنی و حرفه ای آژانس خواند.

جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این گفتگوی تلفنی با انتقاد از برخی تلاش ها جهت شکست مذاکرات، بر تسریع در به نتیجه رسیدن مذاکرات و حصول توافق تاکید کرد.

بورل بر ضرورت تداوم رايزنی ها برای فاصله گرفتن از فضای منفی کنونی در آژانس و تمرکز بر ادامه مذاکرات برای بازگشت همه طرفها به تعهدات برجامی تاکید کرد.

طرفین در این گفتگوی تلفنی بر لزوم رفتار حرفه‌ای و بی طرفی آژانس تاکید کردند.

پیش از ظهر امروز رافائل گروسی با «نفتالی بنت» نخست وزیر اسرائیل، دیدار و گفت وگو کرد. در این دیدار روند مذاکرات هسته ای ایران بررسی شد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا