صالح: تغییرات اقلیمی، بحرانی فرامرزی و نیازمند همکاری بین‌المللی است

رئیس جمهوری عراق در سخنانی تاکید کرد که تغییرات اقلیمی خطری فرامرزی است که تنها با برنامه‌ریزی مشترک بین‌المللی در سطح بالا قابل حل است.

میدل ایست نیوز: برهم صالح، رئیس جمهوری عراق امروز یکشنبه در نشستی با حضور وزیر محیط زیست و نمایندگان سازمان ملل، یونسکو و نهادهای مردم‌نهاد عراق در کاخ السلام بغداد، ضمن دعوت از جوانان عراقی برای مشارکت در محافظت از محیط زیست، تغییرات اقلیمی را خطری جدی برای آینده این کشور دانست و مقابله با آن را یک اولویت ملی دانست.

وی تاکید کرد که طوفان‌های شن، کمبود آب، افزایش دمای هوا و بیابان‌زایی خطراتی فرامرزی هستند که تنها با هماهنگی و برنامه‌ریزی مشترک بین‌المللی در سطح بالا قابل حل هستند.

صالح با تاکید بر اینکه عراق یکی از کشورهایی است که در معرض بیشترین آسیب‌ها از تغییرات اقلیمی قرار دارد، این بحران را خطری جدی برای آینده عراق توصیف کرد.

وی افزود که جمعیت عراق هم اکنون بیش از 41 میلیون نفر است و این عدد تا 10 سال دیگر به 52 میلیون می‌رسد و در سال 2050 به عدد 80 میلیون می‌رسیم که این به معنای افزایش نیاز به آب است، از سویی بیابان زایی بر 39 درصد از اراضی عراق تاثیر منفی گذاشته و باعث خواهد شد تا زمین‌های کشاورزی به دلیل شور شدن قابلیت کشت خود را از دست بدهند.

رئیس جمهوری عراق خاطرنشان کرد که بر اساس پژوهش‌های وزارت منابع آبی، کسری آب در عراق تا سال 2035 با توجه به کاهش سطح دجله و فرات، تبخیر آب سدها و عدم نوسازی روش‌های آبیاری به 10.8 میلیارد متر مکعب برسد.

صالح در ادامه تاکید کرد که پروژه احیای بین النهرین که توسط ریاست جمهوری عراق ارائه شده و هیئت وزیران آن را تصویب کرده است، پروژه‌ای برای عراق و کل منطقه ما است و شامل برنامه‌های راهبردی از جمله درختکاری، نوسازی مدیریت آب دجله و فرات، تولید انرژی پاک و ادغام برنامه های زیست محیطی کشورهای منطقه با یکدیگر می‌شود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الفرات نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا