فرمانده قسد از تماس های گسترده برای جلوگیری از عملیات ترکیه در شمال سوریه خبر داد

فرمانده کل نیروهای دموکراتیک سوریه از تماس‌های گسترده با ائتلاف بین‌المللی و روسیه و سوریه درباره عملیات احتمالی ترکیه در خاک سوریه خبر داد.

میدل ایست نیوز: فرمانده کل نیروهای دموکراتیک سوریه از تماس‌های گسترده با ائتلاف بین‌المللی و روسیه و سوریه درباره عملیات احتمالی ترکیه در خاک سوریه خبر داد.

به گزارش «العربی الجدید»، «مظلوم عبدی»، فرمانده کل نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) تأکید کرد که سازمان ملل و امریکا و روسیه و حکومت سوریه تا کنون با حمله ترکیه ابراز مخالفت کرده‌اند.

وی با تأکید بر آمادگی نیروهای قسد برای مذاکره گفت که هدف اصلی حل همه مشکلات و بحران‌ها از راه گفت‌وگو و روش‌های مسالمت‌آمیز است و از دولت سوریه خواست که به مسئولیت خود در برابر دخالت‌های ترکیه عمل کند.

عبدی تأکید کرد که حمله ترکیه تلاش‌ها برای حل بحران سوریه را با مشکل مواجه می‌کند.

وی افزود که نیروهای قسد به توافق‌نامه اکتبر 2019 که میان واشنگتن و آنکارا درباره آتش بس در این منطقه امضا شد و به موجب آن نیروهای قسد از مرزهای سوریه و ترکیه به اندازه 32 کیلومتر فاصله گرفتند پایبند هستند اما ترکیه آن را نقض کرده است.

روز پنجشنبه گذشته «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهوری ترکیه، خبر داد که این کشور وارد مرحله تازه ای از عملیات پاکسازی مرزهای خود با سوریه می شود و افزود که هدف اصلی عملیات جدید ترکیه تل رفعت و منبج خواهد بود.

این در حالی است که در هفته های اخیر گزارش های متعددی از افزایش تحرکات ترکیه در مرزهایش برای تدارک عملیات نظامی گسترده در خاک سوریه منتشر شده است.

از سوی دیگر، «ماریا زاخاروا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، نسبت به احتمال ایجاد بی ثباتی به علت عملیات احتمالی ترکیه ابراز نگرانی کرد و از ترکیه خواست که هر گونه تحرکات را که موجب بر هم خوردن بیشتر اوضاع در سوریه شود متوقف کند.

وی تأکید کرد که روسیه تمایل ترکیه به تضمین امنیت مرزهایش را درک می کند اما بهترین راه برای تحقق این هدف آن است که نیروهای رسمی ارتش سوریه کنترل مناطق مرزی کشور را به دست بگیرند.

از سوی دیگر، «آنتولی بلینکن»، وزیر خارجه امریکا، روز چهارشنبه تأکید کرد که امریکا با هرگونه تنش در شمال سوریه مخالف است.

همزمان سادات اونال، معاون وزیر خارجه ترکیه، در تماس تلفنی با لیندا توماس گرینفیلد، نماینده امریکا در سازمان ملل تأکید کرد که کشورش مصمم به اتخاذ تدابیر لازم در برابر «گروه های تروریستی است که امنیت ملی ترکیه را تهدید می کنند».

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا