معاریو: حزب‌الله 100 هزار موشک با برد 40 تا 300 کیلومتر دارد

روزنامه اسرائیلی معاریو در گزارشی به بررسی توان موشکی حزب‌الله پرداخت و نوشت که این جنبش هم‌اکنون دارای 100 هزار موشک با بردهای مختلف است.

میدل ایست نیوز: روزنامه عبری زبان “معاریو” گزارش داد که برآوردها حاکی از آن است که در آستانه جنگ دوم لبنان، حزب الله 15 هزار موشک در اختیار داشت که حدود 4 هزارتای آن را به سمت اسرائیل شلیک کرد ولی بنابر اطلاعات مسئولان امنیتی اسرائیل، حزب الله امروز بیش از 100 هزار موشک در اختیار دارد.

معاریو به استناد آمار پایگاه”Missile Threat” ، موشک‌های زمین به زمین حزب الله غالبا شامل موشک‌های کاتیوشای روسیه می‌شود و این موشک‌ها حاوی کلاهکی تا وزن 20 کیلوگرم است و برد آنها به 40 کیلومتر می‌رسد.

این گزارش می‌افزاید که حزب الله مجهز به موشک‌های پیشرفته ایرانی با نام “فجر” است و برد موشک “فجر 3” به 43 کیلومتر می‌رسد و کلاهکی به وزن 45 کیلوگرم را حمل می‌کند و از سویی موشک پیشرفته‌تر “فجر 5” با برد 75 کیلومتر، شامل کلاهکی به وزن 90 کیلوگرم می‌شود.

این روزنامه خاطرنشان کرد که حزب الله علاوه بر موشک‌های “رائد 2” و “رائد 3” دارای نمونه ایرانی موشک روسی “FROG-7″ است که توانایی هدف قرار دادن عمق اسرائیل را دارد.

معاریو به نقل از آمار پایگاه”Missile Threat” یادآور شد که حزب الله و ایران به دنبال افزایش دقت موشک‌های پیشرفته هستند و در نتیجه آن، هم اکنون موشک “زلزال 1” دارای بردی از 125 تا 160 کیلومتر با کلاهکی 600 کیلوگرمی است و موشک پیشرفته‌تر “زلزال 2” با برد 210 کیلومتری، کلاهک مشابهی به وزن 600 کیلوگرم را حمل می‌کند.

این روزنامه اسرائیلی نوشت که حزب الله همچنین مجهز به موشک بالستیک کوتاه برد ایرانی “فتح-110” است و به نظر می رسد که این موشک نسخه متفاوتی از زلزال-2 با برد 250 تا 300 کیلومتر است که آن را به سلاحی دور برد تبدیل کرده و دارای کلاهکی به وزن 500 کیلوگرم است.

 

 

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
روسیا الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا