واکنش کشورهای اسلامی در پی اهانت به پیامبر اسلام در هندوستان

اظهارات اهانت‌آمیز سخنگوی رسمی حزب حاکم در هند درباره پیامبر اکرم اسلام (ص) باعث شد تا بسیاری از کشورهای عربی و اسلامی سفرای هند را فراخوانده و اعتراض رسمی خود را به این اقدام اعلام کنند.

میدل ایست نیوز: اظهارات اهانت‌آمیز سخنگوی رسمی حزب حاکم در هند درباره پیامبر اکرم اسلام (ص) باعث خشم مسلمانان در سراسر جهان شد و در همین راستا بسیاری از کشورهای عربی و اسلامی سفرای هند را فراخوانده و اعتراض رسمی خود را به این اقدام اعلام کردند.

بسیاری از کشورهای عربی و اسلامی ضمن محکوم کردن اظهارات اهانت‌آمیز این مقام عالیرتبه هندی، خواستار عذرخواهی رسمی حزب حاکم در هندوستان شدند ولی این حزب تنها به تعلیق سخنگوی خود اکتفا کرده است.

حزب حاکم “بهاراتيا جاناتا” پس از اظهارات سخنگوی خود در بیانیه‌ای اعلام کرد که این حزب به همه ادیان احترام می‌گذارد و به شدت اهانت به نمادهای دینی در هر آیینی را محکوم می‌کند.

وزارت خارجه عربستان در واکنش به اظهارات سخنگوی حزب حاکم هندوستان ضمن محکوم کردن این سخنان، اهانت به نمادهای اسلام و همه شخصیت‌های دینی را مردود دانست.

وزارت خارجه قطر هم سفیر هند در دوحه را فراخواند و یادداشت رسمی اعتراض خود را در محکومیت اظهارات سخنگوی حزب حاکم در هند به وی تسلیم کرد.

وزارت امور خارجه قطر همچنین در بیانیه‌ای از تصمیم حزب حاکم هند برای تعلیق فعالیت سخنگوی خود استقبال کرد و افزود که دوحه انتظار دارد، دولت هندوستان به طور علنی عذرخواهی و فورا این اظهارات را محکوم کند.

وزارت امور خارجه کویت هم با احضار سفیر هندوستان یادداشت اعتراض خود را در اختیار وی قرار داد.

این وزارتخانه تاکید کرد که ادامه این اظهارات بدون اقدام بازدارنده و مجازات، منجر به افزایش افراط گرایی، نفرت‌پراکنی و تضعیف اعتدال‌گرایی می‌شود.

شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان هم اظهارات سخنگوی حزب حاکم هندوستان در اهانت به نبی مکرم اسلام را محکوم کرد.

وزارت امور خارجه ایران نیز سفیر هندوستان در تهران را احضار و یادداشت اعتراض ایران را به وی تحویل داد.

دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن اظهارات علیه پیامبر اسلام، اینگونه اهانت‌ها را در چارچوب افزایش نفرت‌پراکنی و اهانت به اسلام در هند و اقدامات برنامه‌ریزی شده علیه مسلمانان و فشار بر آنان در این کشور دانست.

سازمان همکاری اسلامی از جامعه جهانی به ویژه سازمان ملل متحد و شورای حقوق بشر خواست تا اقدامات لازم را برای رسیدگی به اقداماتی که مسلمانان در هند را هدف قرار می دهد، انجام دهند.

شبکه‎‌های اجتماعی در کشورهای عربی و اسلامی هم شاهد خشم گسترده مسلمانان در واکنش به اظهارات سخنگوی حزب حاکم هند در اهانت به پیامبر اکرم اسلام بود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الجزیره

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا