وزیر امور خارجه قطر: توافق هسته ای با ایران سنگ بنای امنیت و صلح در منطقه است

وزیر امور خارجه قطر تأکید کرد که دوحه برای ایجاد زمینه مناسب جهت بازگشت تهران و واشنگتن به مذاکرات وین تلاش می کند.

میدل ایست نیوز: وزیر امور خارجه قطر تأکید کرد که دوحه برای ایجاد زمینه مناسب جهت بازگشت تهران و واشنگتن به مذاکرات وین تلاش می کند.

«محمد بن عبدالرحمن آل ثانی»، وزیر امور خارجه قطر، روز دوشنبه در واشنگتن با «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه امریکا، دیدار کرد.

بر اساس بیانیه رسمی وزارت امور خارجه قطر در این دیدار روابط دوجانبه و گفت وگوهای راهبردی سالانه و تحولات افغانستان و توافق هسته ای با ایران و پیامدهای جنگ اوکراین بررسی شد.

پس از این دیدار، وزیر امور خارجه قطر در گفت‌وگو با «الجزیره» تأکید کرد که کشورش به تماس‌های خود با تهران و واشنگتن برای ایجاد زمینه مناسب برای بازگشت به مذاکرات وین ادامه می‌دهد.

او گفت که در مذاکراتش با «آنتونی بلینکن» در واشنگتن مسائل منطقه‌ای و جهانی از جمله مسئله ایران و افغانستان و فلسطین و بحران انرژی و غذا در جهان را بررسی کرده است.

وزیر امور خارجه قطر تأکید کرد که مذاکرات وین شکست نخورده و تماس‌های قطر با تهران قرار نیست جانشین مذاکرات وین شود بلکه صرفا «عامل مساعد» است.

او تأکید کرد که بلینکن چشم‌اندازهای رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران را بررسی کرده و افزود که دوحه خواستار بازگشت به توافق هسته‌ای است چون آن را سنگ‌بنای امنیت و صلح در منطقه می‌داند.

آل ثانی گفت که توافق هسته‌ای چشم‌اندازهای تازه‌ای برای همکاری و گفت‌وگوهای منطقه‌ای گسترده‌تر با ایران فراهم می‌کند.

وزیر امور خارجه قطر پیش از این نیز تأکید کرده بود که کشورش مذاکرات مفصلی درباره پرونده هسته‌ای با سران ایران داشته و افزوده بود که دوحه از هر توافق میان ایران و کشورهای غربی درباره برنامه هسته‌ای ایران حمایت می‌کند.

مذاکرات هسته‌ای میان ایران و کشورهای غربی که در وین جریان داشت چند ماه است که متوقف شده است.

اخیرا جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اعلام کرد که فرصت‌های رسیدن به توافق هسته‌ای به ایران رو به کاهش است هرچند همچنان می‌توان به تحقق توافق امیدوار بود.

 

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الجزیره

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا