انتقاد شدید اتحادیه اروپا از وضعیت حقوق بشر و ضعف دموکراسی در ترکیه

پارلمان اتحادیه اروپا ضمن هشدار نسبت به وخامت شدید اوضاع حقوق بشر در ترکیه، اعتراض ترکیه به انضمام سوئد و فنلاند به پیمان ناتو را تقبیح کرد.

میدل ایست نیوز: پارلمان اتحادیه اروپا نسبت به وخامت شدید اوضاع حقوق بشر در ترکیه هشدار داد.

اعضای پارلمان اروپا با رأی مثبت 448 نماینده و رأی ممتنع 107 نماینده و رأی منفی 67 نماینده گزارشی غیر الزام‌آور را تصویب کردند که در آن «کاهش شدید آزادی‌ها و ضعف دموکراسی و حاکمیت قانون» در ترکیه محکوم شده است.

در این گزارش تأکید شده که «اراده سیاسی لازم برای اجرای اصلاحات ضروری» در این عرصه در ترکیه دیده نمی‌شود.

«ناچو سانچز»، تهیه کننده اسپانیایی این گزارش تأکید کرد که نهادهای اتحادیه اروپا نباید در برابر «چرخه استبدادی که ترکیه در حال غرق شدن در آن است» سکوت کنند.

در گزارش مصوب پارلمان اروپا با وجود اشاره به بهبود نسبی روابط اتحادیه اروپا و ترکیه که نقش مهمی در وساطت برای پایان جنگ اوکراین دارد، بر ضرورت تلاش برای حل اختلافاتی که میان ترکیه و کشورهای همسایه آن همچون قبرس و یونان وجود دارد تأکید شده است.

در این گزارش همچنین اعتراض ترکیه به انضمام سوئد و فنلاند به پیمان ناتو تقبیح شده است.

وزارت امور خارجه ترکیه در واکنش به این گزارش پارلمان اروپا آن را سطحی و جانبدارانه خواند و تأکید کرد که اتحادیه اروپا «با تسامح در برابر اعضای تشکیلات تروریستی اعتبار خود را زیر سؤال برده است».

در بیانیه رسمی وزارت امور خارجه ترکیه تأکید شده که اظهارات اروپا درباره حکومت قانون و دموکراسی و حقوق بشر در ترکیه بازتاب‌دهنده منافع محدود یک ـ دو عضو اتحادیه اروپا درباره مسئله دریای اژه و شرق مدیترانه و قبرس است و از نظر ترکیه فاقد هرگونه اعتبار است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الشرق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا