افزایش 107 درصدی صادرات گاز قطر در ماه آوریل

آمارهای رسمی نشان‌دهنده افزایش بیش از صد در صدی درآمدهای گازی قطر در ماه آوریل در مقایسه با همین ماه در سال گذشته است.

میدل ایست نیوز: آمارهای رسمی نشان‌دهنده افزایش بیش از صد در صدی درآمدهای گازی قطر در ماه آوریل در مقایسه با همین ماه در سال گذشته است.

به گزارش «العربی الجدید»، صادرات نفتی قطر در ماه آوریل گذشته با رشد 107 درصدی نسبت به ماه آوریل سال گذشته از 21 میلیارد ریال قطر به 43.5 میلیارد ریال (11.9 میلیون دلار) افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش با این حجم از صادرات، تراز تجاری ماهانه قطر به حدود 8.4 میلیارد دلار افزایش یافته است.

هند با واردات 886 هزار تُن، در رتبه بعدی پاکستان با 599 هزار تُن، کره جنوبی با 526 هزار تُن، انگلستان با 408.6 هزار تُن، چین با 390 هزار تُن، ایتالیا با 341 هزار تُن بزرگ‌ترین خریداران گاز قطر در این ماه بوده‌اند.

به گفته ناظران، افزایش چشمگیر درآمدهای قطر از فروش انرژی در مقام اول به افزایش قیمت انرژی در جهان به علت حمله روسیه به اوکراین و در مقام دوم به افزایش صادرات نفتی قطر به بیش از یک میلیون بشکه در روز مربوط می‌شود.

نکته قابل توجه دیگر اینکه برای اولین بار انگلستان در رتبه چهارم خریداران گاز قطر مشاهده می‌شود.

پیش‌بینی شده که در پی سفر اخیر امیر قطر به کشورهای اروپایی، این کشور صادرات گازی خود به اروپا را، که خواستار کاهش وابستگی به گاز روسیه است، افزایش دهد.

روز گذشته اعلام شد که شرکت دولتی گاز قطر قرار است تا پایان این هفته تصمیم نهایی خود درباره مشارکت با شرکت‌های خارجی را اعلام کند. همزمان شرکت شل هم درخواست‌های خود برای مشارکت در پروژه را داده است.

در حالی که اتحادیه اروپا می‌کوشد وابستگی خود به انرژی روسیه را کاهش دهد، قطر در پی سرمایه‌گذاری 30 میلیارد دلاری برای توسعه میدان‌های گازی خود برآمده تا تولید گاز خود را تا سال 2027 به حدود 130 میلیون تُن برساند.

در فاز اول این پروژه قرار است 4 ایستگاه میعان گازی با ظرفیت 8 میلون تُن ساخته شود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا